• Ogłoszenia

    • Ona89

      Zmiana Adresu   18.01.2018

      Witajcie. Nasze forum zjawiskaparanormalne.pl zmienia adres na : www.paranormalne.com.pl Zapraszamy!
czesik2007

Znaczenia waszych imion

78 postów w tym temacie

Więc ja zacznę heh...

Mam na imię Kamil,więc moje imię oznacza imię męskie oznaczające po arabsku "w całości", "kompletny", także: "doskonały".

Imię to pochodzi od rzymskiego znanego rodu Camillii (wielu naukowców tłumaczy je z łaciny jako "pomocnik kapłana" bądź "zrodzony z wolnych rodziców", "szlachetny chłopiec").

Źródło Wikipedia wolna encyklopedia.

Ale jestem dumny z mojego imienia,podajcie swoje!;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na każdej stronce znaczenie imie jest inaczej opisane, więc nie sądze, aby te, lub jakolwiek interpretacja imienia była poprawna. Moim zdaniem najbliższe prawdy są interpretacje, które sami wymyślamy/otkrywamy (nie wiem jak to określic :P) - ponieważ sami siebie znamy najlepiej.

Tak, wiem, trochę niezrozumiale napisałam. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Damian – imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od imienia bogini Damii, czczonej w Epidaurze, lub od słowa dámios , démios oznaczającego "lekarz ludowy". Jego patronem jest męczennik, brat Kosmy (zob. Święci Kosma i Damian). Jest jeszcze inny święty o tym imieniu – św. Damian Nam Myong-hyog, męczennik koreański.

Źródełko: Wikipedyjka OFC

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Agnieszka - Agnes (ogólnie), Ines (hiszp.), Agnessa (ros.), Agnese (wł.), Agni, Aneza (gr.)

Pochodzenie: Pochodzenie: greckie

Znaczenie imienia: "czysta, nieskalana"

Liczba dla imienia: 1

Znak zodiaku: Wodnik

Planeta: Merkury

Imieniny obchodzi:

21 stycznia, 6 marca, 20 kwietnia , 27 sierpnia

Agnieszka, po łacinie Agnes, pochodzi od greckiego słowa "hagn" czyli "czysta, nieskalana". Poprzez różne skojarzenia imię to łączy się z ideą początku, zaczynania. Tak więc liczba tego imienia równa się jeden, co stawia Agnieszki w szeregu tych, którzy idą na początku, przewodzą innym. Także czystość i niewinność właściwa jest istotom, które stoją u początków.

Ludziom znającym łacinę imię Agnes przypominało słowo "agnus", czyli "baranek", a znak Barana jest pierwszym wiosennym znakiem zodiaku, znakiem odrodzenia życiodajnej siły Słońca. Dodajmy do tego nasze przysłowie: "Święta Agnieszka wypuszcza ptaki z mieszka" - tu imię Agnieszka również jest związane z wiosną, początkiem i odrodzeniem przyrody. Święta Agnieszka przedstawiana jest na obrazach z barankiem na rękach, a w dniu jej święta, 21 stycznia, święci się w Rzymie dwa białe baranki, z wełny których zostaną sporządzone szaty papieża.

Imię Agnieszka jest u nas chętnie nadawane, ponieważ od razu ma formę zdrobniałą, pieszczotliwą, czyli szczególnie nadaje się dla dzieci. Ta zdrobniała forma imienia nie powinna jednak nikogo mylić! Prawie zawsze okazuje się, że dziewczynka, którą nazwaliśmy Agnieszką, jest nad wiek samodzielna, nie daje się urabiać i pokazuje swoje pazurki. Agnieszki wcześnie potrafią zapewnić sobie niezależność. Często już jako nastolatki stają się faktyczną głową rodziny, a przynajmniej rodzice muszą się liczyć z ich zdaniem. Młode Agnieszki szybko wchodzą w świat dorosłych i znajdują dla siebie pole do popisu, na którym mogą być pierwsze i najlepsze. Siła charakteru, niezależność, otwarty umysł, rozsądek i zawodowa sprawność - wszystko to jednak wcale nie przeszkadza Agnieszkom w byciu kobietą. Kiedy trzeba, potrafią być prawdziwą ozdobą tego niedoskonałego świata. Agnieszki, zgodnie z magią swojego imienia, długo zachowują młodość, świeżość i ciekawość świata. W wieku dojrzałym mogą być wzięte za koleżanki swoich córek!

Znak zodiaku najbardziej zgodny z charakterem tego imienia to Wodnik. Wodnik, jak typowa Agnieszka, ma silny charakter, ale nie narzuca się innym i czyni swoje bez zbędnego hałasu. Drugim znakiem Agnieszki jest pierwszy znak wiosny, Baran. Również Ryby, Lew, Strzelec, Bliźnięta i Waga, to znaki, którym bez przeszkód można nadać to imię. W przypadku pozostałych znaków imię Agnieszka może pełnić role "pedagogiczną": uczyć młode istoty pogody ducha i optymizmu.

źródło: http://www.imiona.dla-dzieci.org

I jeszcze ciekawie było tu:

TYP: Na ogół należą do typu cholerycznego, o szyb­kich reakcjach. Są ruchliwe, nie mogą usiedzieć w miej­scu. Wydaje im się, że mają coś do przekazania światu. Stąd podobieństwo do gołębia pocztowego.

PSYCHIKA: Nie są łatwe w pożyciu! Przechodzą szybko od szalonego podniecenia do głębokiej depre­sji. Bez przerwy trzeba się nimi zajmować, inaczej to one się wami zajmą... a to dużo gorsze! Właściwie są introwertyczkami, zapatrzonymi w swój wewnętrzny światek. Sprawiają wrażenie osób bardzo pewnych siebie, ale często są to pozory.

WOLA: Często przeradza się u nich w upór.

POBUDLIWOŚĆ: Silna, nieraz nawet zbyt silna. Trzeba dużego wysiłku, by je uspokoić, gdy się zdenerwują.

ZDOLNOŚĆ REAKCJI: Reagują przesadnie, pod wpływem nagłych impulsów.

AKTYWNOŚĆ: Może być "oszałamiająca", ale może też być blefem, służącym do zamaskowania pragnienia ucieczki. Rodzice powinni kontrolować sposób spędzania czasu tych dziewcząt, ale tak, by nie odniosły one wrażenia, że się je szpieguje.

INTUICJA: Obdarzone są zadziwiającą intuicją i zna­czną siłą uwodzicielską, niepokojącą ruchliwością, nieuchwytne jak dym tytoniowy... Bywają nieco prze­sądne.

INTELIGENCJA: Mają umysł syntetyczny, wszyst­ko nim ogarniają, wszystko rozumieją, ale często potykają się o jakiś drobiazg, którego nie lubią i który odrzucają. Mają średnio dobrą pamięć, ale są zachłannie ciekawe. Od młodości należy wpajać im dyscyplinę.

UCZUCIOWOŚĆ: Bardzo nierówna. Jednego dnia wielka miłość, drugiego ogromna rozpacz. Chętnie grają na uczuciach, aby manipulować otoczeniem. Lubią otaczać się przyjaciółmi, ale często ich zmienia­ją. Porażki doprowadzają je do rozpaczy, ale wkrótce się z niej otrząsają.

MORALNOŚĆ: Posiadają zmysł moralny, ale nieraz głoszone zasady nie znajdują potwierdzenia w działa­niu. Pewien oportunizm moralny doprowadza je cza­sem do burzliwych przygód, ku zmartwieniu rodziców i mężów!

ZDROWIE: Na ogół dobre, ale często przez własną nieostrożność ulegają wypadkom. Uważać przy pro­wadzeniu samochodu! Częste złamania nóg. Dbać o nerki.

ZMYSŁOWOŚĆ: Również w tej dziedzinie nagłe decyzje, uniesienia, nieraz tłumione. Często występuje zbyt wielka rozbieżność między ich życiem na pełnych obrotach a inercją otaczających osób.

DYNAMIZM: Odpowiadają im zawody wymagające ruchliwości i żywotności: mogą być stewardesami dziennikarkami, przedstawicielkami handlowymi.

TOWARZYSKOŚĆ: Marzą o domu pełnym przyjaciół, pod warunkiem zmieniania, co pół roku domu i co tydzień przyjaciół!

PODSUMOWANIE: Te "gołębie pocztowe" wiodą ożywioną egzystencję i nieraz burzliwe życie rodzinne, ale trudno się nudzić w ich towarzystwie, gdyż są pełne wdzięku...

źródło: http://www.e-zyczenia.pl/znaczenie-imion

Nie będę jednak komentować, ile się zgadza,.. sami oceńcie :twisted:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Piotr (ze staroczes. Petrъ, które z łac. Petrus od gr. πετρος, petros - skała) – chrześcijańskie imię męskie pochodzenia grecko-łacińskiego. Wywiedzione od przydomku Szymona apostoła nadanego mu przez Jezusa Chrystusa (aram. Kefas). Jest to obecnie trzecie co do popularności imię w Polsce, a pierwsze wśród imion męskich (stan na marzec 2009[1]), noszone przez ponad 676 tys. osób.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nikodem – imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "ten, który zwycięża dla ludu" (gr. Nikódēmos: Nike - zwycięstwo, demos - lud). To samo znaczenie ma imię Mikołaj. Żeński odpowiednik to Nikodema.

Nikodem imieniny obchodzi: 1 czerwca, 3 sierpnia 31 sierpnia i 15 września.

przypominam sobie pewną ciekawą rzecz. Kiedyś czytałem, że Nikodem ma skłonności do nadużywania alkoholu :P , dziwne, że jestem abstynentem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jakub – imię męskie. Wywodzi się od hebrajskiego Jaaqob - "zesłany by karać nas za nasze grzechy" (inne tłumaczenie: "ten, którego Bóg ochrania"). Imię to było znane w Mezopotamii w brzmieniu Ja-ah-qu-ub-el i w Egipcie Ja'qob-hr. Łączy się też to imię z arabskim słowem "jakub" – nagórnik.

W Polsce imię Jakub znane jest od XIII wieku w formach i ze zdrobnieniami: Jakub, Jakób, Jakob, Jakow, Jekub, Jokob, Jokub, Jakusz, Jakuszek, Jakubek, Jakubko, Kusz, Kuszęt, Kuba, Kubek, Jaksa.

Dawniej pisano je przez "ó", ale w 1936 wprowadzono reformę ortograficzną. Zmieniając niektóre zasady wprowadzono m.in. pisownię tego imienia przez "u" (Jakób → Jakub).

Od 2000 (dane do 2008 r.) jest to najczęściej w Polsce nadawane imię dzieciom płci męskiej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie musze nic pisać,bo też nazywam się "Kamil",ale znalazłem coś innego :D .

"W starożytnym Rzymie był ród Kamillów, którego najsławniejszy przedstawiciel, Marek Furius Kamillus pogodził walczące stronnictwa i ufundował z tej okazji Świątynię Zgody. Nazwisko tego rodu, a później imię Kamil, pochodzi od łacińskiego słowa camillus , które oznaczało chłopca ze szlachetnego rodu, który służył jako pomocnik kapłana.

Tak więc od samego początku Kamilowie mają coś wspólnego z dążeniem do zgody i z udziałem we wzniosłych ceremoniach. Potwierdza to liczba tego imienia, czyli dwa, liczba zgody i współdziałania. Także miłe i łagodne brzmienie tego imienia kojarzy się z siłami Wenus, planety pokoju, miłości i piękna.

Ładunek wzniosłych uczuć zawarty w tym imieniu dobrze odczytali dwaj wielcy polscy poeci, Cyprian Kamil Norwid i Krzysztof Kamil Baczyński, którzy dodali sobie imię Kamil jako drugie. Jeżeli się codziennie powtarza to imię, rzeczywiście można zostać poetą!

Kamilowie zgodnie z magią swojego imienia unikają skrajności. Niechętnie podnoszą głos, nie przepadają za konfliktami i wolą dyplomatyczne ozdobniki niż brutalne nazywanie rzeczy po imieniu. Za to są mistrzami, jeżeli chodzi o wyczucie nastroju, o zrozumienie subtelności ludzkiej duszy i użycie słów, które nie zranią, a dodadzą otuchy. Kamilowie w każdych, nawet najdziwaczniejszych poglądach znajdą ziarnko prawdy. Skłóconych będą wytrwale namawiać do kompromisu. Nie lubią się śpieszyć, zbyt szybkie reagowanie nie leży w ich naturze. Są amatorami spokojnego życia, pełnego wygód. Rola przywódców ich nie kusi, wolą być doradcami i naśladowcami. Swoje życiowe ambicje Kamilowie lokują w dziedzinach związanych z pięknem, sztuka i twórczością. Nawet jeżeli nie są zawodowymi artystami, to i tak na sztuce się znają i zajmuje ona ważne miejsce w ich życiu. Kamilowie rozumieją duszę kobiet, chociaż nie należy ich podejrzewać o zniewieściałość.

Imię to jest jakby stworzone dla znaku Wagi, którym opiekuje się Wenus. Ucieszy także romantyków ze znaku Ryb. W dalszej kolejności można wymienić też Byka, Wodnika lub Raka. Bliźniętom pomoże rozwinąć artystyczne talenty. Dla mężczyzn z pozostałych znaków to imię niesie raczej zbyt delikatne wibracje. Kto chciałby synowi nadać imię Kamil, powinien się upewnić, czy Wenus w horoskopie dziecka jest wystarczająco silna."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kinga:

Dawniej była to skrócona forma imienia Kunegunda.

Charakter: Kobiety te mają nieco męski charakter, ale potrafią działać skutecznie. Lubią kontakty z otoczeniem, ale nie ulegają wcale wpływom. Ich charakter dojrzewa bardzo wcześnie, przez co skraca się czas beztroskiej młodości. Są zaborcze i przekorne. Na ogół są pilnymi uczennicami. Gdy postawiły sobie jakiś cel, zrobią wszystko, by go osiągnąć. Zostają lekarkami, farmaceutkami, profesorkami nauk ścisłych lub języków obcych, dyrektorkami, rolniczkami, pielęgniarkami a nawet właścicielkami baru. W każdym razie pragną rządzić.

osoba o wielkich uzdolnieniach praktycznych. Doskonale daje sobie radę w biurze, fabryce oraz w domu. Osiąga dobre wyniki w pracy, zaś w rodzinie jest dobra żona i przykładna matka. Może być skąpa lub rozrzutna. Lubi wykwintne ubiory, ceni wszystko, co może dać uroku kobiecie. Lubi otaczać się adoratorami. Ciągle jest zajęta.

Pochodzenie:germańskie, później węgierskie

Zdrobnienia: Kinia, Kingusia, Kiniusia, Kiniuś, Kiniuśka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ARKADIUSZ

Pochodzenie: Greckie.

Znaczenie: Wywodzący się z Arkadii, krainy szczęścia na Peloponezie.

W innych językach: ang., fr. -Arcadius; hiszp., wł. -Arcadio; niem. -Arkadi; ros. -Arkadij.

Kolor i liczba: Czerwony, 9 (czerwony lubię ale z tą 9 na razie się nie sprawdza ale kto wie ;P)

Charakterystyka (może nie najciekawsza ale chyba najbardziej pasuje do mnie):

Błędny rycerz twardo stojący nogami na ziemi. Trudniej o większą sprzeczność? A jednak! Z jednej strony romantyzm i idealizm, z drugiej strony - praktycyzm i upór. Z jednej - marzycielstwo i wrażliwość, z drugiej - silna wola i konsekwencja. Na szczęście z powodzeniem udaje Ci się pogodzić te sprzeczności. Szukasz nowych dróg, zainteresowań, ideałów, pociągają Cię nowe dziedziny wiedzy; nowatorskie rozwiązania, technologie przyszłości, a także dalekie, egzotyczne kraje. Z upodobaniem zajmujesz się wszelkimi nowinkami, modami, nieznanymi możliwościami. Na zainteresowaniu jednak się nie kończy: dzięki swej żywotności i dużemu zasobowi energii starasz się te pomysły realizować. Twoim atutem jest także odporność zarówno fizyczna, jak i psychiczna oraz umiejętność nie przejmowania się błahostkami. Od bliskich osób oczekujesz lojalności i wierności (sam zresztą jesteś taki w stosunku do nich). Bywasz uparty i wymagający, choć czasem - niestety - leniwy. Lubisz wygody i do­statnie życie. Na ogół jesteś po prostu szczęściarzem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mariusz – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwy rzymskiego rodu Mariuszów lub imienia boga wojny Marsa.

W Polsce od XIII wieku. Obce formy to Mario, Marij, Marius.

Patron: św. Mariusz żyjący ponoć w III wieku. Miał zginąć śmiercią męczeńską wraz z całą rodziną (żona Marta i dzieci) za panowania Dioklecjana.

Mariusz imieniny obchodzi 19 stycznia, 4 lutego, 9 lutego, 26 kwietnia, 25 maja i 31 grudnia.

( Akurat podoba mi się dziewczyna o imieniu Marta hmmm )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Łukasz

Lucanus- pochodzący z Lukanii.

Łukasz to typ człowieka flegmatycznego, cierpliwego, spokojnego. Punktualny, pilny i pracowity. Są altruistami, pragną oddawać innym przysługi, są osią, która podtrzymuje świat. Życie towarzyskie jest dla nich stratą czasu, wolą w gronie rodziny snuć marzenia o przyszłym świecie, gdzie będzie panować miłość i sprawiedliwość.

Pochodzenie:łacińskie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Angela

Charakterystyka:

W życiu kierujesz się częściej sercem niż rozumem. Jesteś uosobieniem ciepła i wszystkich obdarzasz swoją życzliwością. Masz dobry charakter, jesteś opiekuńcza i miła. Natura obdarzyła cię subtelnym wdziękiem, bystrością umysłu i poczuciem humoru. Łatwo nawiązujesz kontakty z ludźmi i jesteś towarzyska, co zjednuje Ci sympatię otoczenia, mimo, ze swą dobroć często skrywasz pod maską szorstkości. Nie lubisz bałaganu i pospiechu, unikasz chaosu. Cieszy Cię każdy przejaw piękna, harmonii i porządku natury: kwitnąca jabłoń, kołyszące się łany zbóż, barwne liście jesienią spadające z drzew i skry pryskające z ogniska. Jesteś wrażliwa i bardzo uczuciowa, z nadzieją czekasz na swą wielką miłość.

Imieniny:

4.I, 27.I, 11.III, 21.III, 31.V, 15.VII, 17.VIII

Pochodzenie:

Greckie.

Znaczenie:

Anielska.

W innych językach:

ang., hiszp., wł. - Angelica; fr. - Angeligue; niem. - Angelika

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Diana-

była rzymską boginią łowów, lasów, gór i księżyca. Diana to osoba staranna pilna i ostrożna. Ma wiele cierpliwości. Często osiąga niemałe sukcesy. Jej wrodzony urok sprawia że realizuje zdecydowaną większość życiowych zamierzeń. Ma szczególne zdolności do spraw handlowych i finansowych. Ma silnie rozwinięte poczucie sprawiedliwości i reaguje bardzo emocjonalnie na różne przejawy krzywdy. Potrafi poświęcać się dla innych, chętnie angażuje się w akcje charytatywne. W stosunku do otoczenia wykazuje wiele nieufności i nie nawiązuje przypadkowych znajomości. Jest osobą raczej skrytą i małomówną. Czasem bywa zarozumiała . Tak czy inaczej to dziewczyna wartościowa pełna ambicji i samozaparcia. Z pewnością godna zaufania.

(Z pewnością nie zgodzę się z tym, że jestem małomówna i skryta :D )

A tak w ogóle, to bardzo lubię swoje imię. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

MICHAŁ

Pochodzenie: Pochodzenie: hebrajskie

Znaczenie imienia: "któż jest jak Bóg?"

Liczba dla imienia: 8

Znak zodiaku: Wodnik

Planeta: Jowisz

Imieniny obchodzi:

10 Kwietnia, 29 Września

Michał to jeden z czterech archaniołów, książę niebios, stojący na czele duchów wiernych Bogu i walczących z wojskami Szatana. Jego imię po hebrajsku brzmi *Mikael* i znaczy: "któż jest jak Bóg", czyli "któż może równać się z Bogiem?". Archanioł Michał przeprowadza również dusze zmarłych do raju i do ostatniej chwili broni ich przed atakami złych duchów. Cały tytuł "Michał Anioł" używany bywa jako osobne imię. Tak nazywał się genialny włoski malarz, rzeźbiarz i architekt, Michelangelo Buonarroti.

Liczba imienia Michał, osiem, oznacza w numerologii ludzi zaangażowanych w życiowe trudy, takich, którzy podejmują się ambitnych zadań i dobrze sobie radzą w materialnej rzeczywistości. Można zauważyć, że bezkompromisowa walka ze złem, do jakiej staje archanioł Michał, jest typowym przykładem ambitnych czynów ludzi ósemek.

Michałowie mają zaufanie do samych siebie, tak jakby podświadomie czuli, że chroni ich moc własnego imienia. Zwykle są zrównoważeni i potrafią żyć w zgodzie z własną naturą. Potrafią dostrzec dobre strony każdej sytuacji i łatwo przystosowują się do życiowych warunków. Nie uchylają się od trudów i obowiązków. Lubią sprawdzać swoje siły w takich konkurencjach, w których mogą natrafić na lepszych od siebie. Ich pewność siebie i optymizm sprawia, że ludzie chętnie widzą w nich swoich szefów i przywódców. A Michałowie nie gardzą popularnością ani wysokimi stanowiskami. Wzorem anioła Michała, który prowadzi dusze do raju, Michałowie chętnie podejmują się roli przewodników (także wysokogórskich), oraz dowódców i pedagogów. Typowy Michał jako ósemka ma szczęśliwą rękę do pieniędzy i życiowych wygód. Umie bawić się i cieszyć życiem, często bywa smakoszem i miłośnikiem sztuki. Można powiedzieć, że Michał to jedno z tych imion, które zapowiadają życie pełne sukcesów, choć wcale nie łatwe.

Najlepiej odpowiada to imię zrównoważonym, ufnym w swe siły i ceniącym uroki życia Bykom. W pełni zgadza się też z przywódczym charakterem znaku Lwa oraz z opiekuńczym nastawieniem Raka, Panny i Ryb. Jako imię anioła przewodnika Michał jest również odpowiednim imieniem dla Bliźniąt, Strzelców i Wodników. Jedynie dla prędkich Baranów i Skorpionów to imię jest zbyt łagodne, dla Koziorożców - zbyt miękkie, zaś dla znaku Wagi zbyt prostoduszne.

Od siebie dodam że Michał Anioł miał talent artystyczny, poetycki i ja też go posiadam jako dziedzicznik tego imienia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Imię: Patryk

Pochodzenie: łacińskie

Znaczenie imienia: "patrycjusz", czyli "człowiek z dobrego rodu"

Liczba dla imienia: 9

Planeta: Jowisz i Merkury

Patryk, czasami znany w wersji Patrycy, to po łacinie *Patricius*. Słowo to oznaczało "patrycjusza", czyli członka arystokratycznego rodu, mającego prawo zasiadać w rzymskim senacie. Później stało się imieniem.

Tak miał na imię św. Patryk, apostoł Irlandii. Został on jako młodzieniec porwany przez irlandzkich piratów, a wróciwszy z niewoli sam udał się na Zieloną Wyspę i nawrócił na chrześcijaństwo zamieszkujących tę krainę Celtów. Do dziś jego dzień, 17 marca, jest świętem wszystkich rozproszonych po świecie Irlandczyków.

Liczba imienia Patryk równa się dziewięć. Dziewiątka w imieniu każe przekraczać granice i szukać miejsc nieznanych, "białych plam" na mapie. I rzeczywiście, kariera św. Patryka rozpoczęła się od podróży za morze.

Do dziś Patrykom postało zamiłowania do życia na pograniczach, nie tylko w sensie pogranicza krajów i kultur, ale także pogranicza tego, co znane i nieznane. Patrykowie są przeznaczeni na podróżników i badaczy odkrywających nieznane obszary wiedzy. Zwykle imię to wskazuje na duży umysłowy potencjał, zdolności do nauk ścisłych i języków obcych. Dziewiątka jest także liczbą mistrzostwa, co sprawia, że Patrykowie w tym, co robią, są perfekcjonistami, cenią sobie doskonałość i profesjonalizm. Bardziej niż inni cierpią, jeżeli popełnią jakieś błędy. Imię Patryk w większym stopniu niż inne imiona - dziewiątki uwrażliwia na tradycję, daje silne związki z rodziną oraz sprawia, że w swoich zainteresowaniach i karierze zawodowej młodzi ludzie idą śladem swoich ojców.

Patryk to imię przede wszystkim dla dwóch sąsiadujących ze sobą znaków: Ryb i Wodnika, jak również dla znaków podlegających Merkuremu, czyli dla Panny i Bliźniąt. Ze względu na siłę rodzinnych związków odpowiednie jest również dla Raka. Z pozostałych znaków bardziej pasuje do Wagi, Strzelca i Koziorożca, mniej zaś do Barana, Byka, Lwa i Skorpiona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Radosław (pochodzenie staropolskie)

Imię oznaczające człowieka, który ubiega się o sławę.

Jest to człowiek o dużej dozie humoru, który przez całe życie potrafi iść z uśmiechem na twarzy. Energiczny, dokładny, konsekwentny. Ma prawy i uczciwy charakter, jest bezkompromisowy i niezależny w osądach, inteligentny i obdarzony wyobraźnią. Cechuje go rzadko spotykana intuicja, którą posługuje się w swoim życiu. Niestety mimo wielu zalet ma kłopoty ze znalezieniem życiowej partnerki.

No częściowo się zgadza co do intuicji bo wg testów używam jej w 71%

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

PAULINA

TYP: Nerwowe choleryczki, bardzo pobudliwe. Łatwo tracą zimną krew. Są wyniosłe i sprawiają wrażenie osób " w pretensjach ". W prawdzie - niczym ich totem - łabędź - wydają się dumne i pogardliwe, ale w rzeczywistości są niespokojne i niepewne.

PSYCHIKA: Są inteligentne, wiedzą o tym i dają to odczuć innym. Mają wyraźną skłonność do odnoszenia wszystkiego do siebie, są subiektywne. Ogólnie biorąc, mają raczej trudny charakter, ale są pełne życia.

WOLA: Raczej dobra, ale nie starcza jej, by doprowadzić rzecz do końca. Wówczas przybierają pozę obrażonej damy i wycofują się z działania ze znudzoną miną.

POBUDLIWOŚĆ: Zbyt duża, by zostawić im czas na refleksję. Zgryźliwe albo raniące uwagi padają wówczas z tych uroczych usteczek.

ZDOLNOŚĆ REAKCJI: Ich wybuchy gniewu zbijają z tropu i szokują, gdyż ich mniej czy bardziej uświadomionym celem jest ranienie i niszczenie.

AKTYWNOŚĆ: Dość słaba, ale ich dynamizm jest tak duży, że sprawiają wrażenie osób niezastąpionych. Brak im wytrwałości, nieraz chwytają dwie sroki za ogon. Są doskonałymi dziennikarkami, pracownicami reklamy, działaczkami.

INTUICJA: Całkiem zagłuszona przez intelektualny aspekt ich osobowości.

INTELIGENCJA: Uważają się za nadzwyczaj inteligentne, a innych mają za kretynów. Chociaż w życiu spotyka je wiele porażek, nigdy nie wątpią w siebie i zawsze są z siebie bardzo zadowolone.

UCZUCIOWOŚĆ: Bardzo nerwowa, impulsywna i co tu ukrywać - egoistyczna. Ślepo ufają swej inteligencji, która nie zawsze jest tak wielka, jak to sobie wyobrażają.

MORALNOŚĆ: Zależy od okoliczności i wydarzeń. Należy wpoić im za młodu silne zasady moralne, aby przeciwdziałać skłonności do panowania nad otoczeniem. Doskonale znoszą porażki, zwalając winę na innych.

ZDROWIE: Chwiejne, zbyt podlegające psychice. Wrażliwy system nerwowy. Łatwo się męczą. Potrzebują dużo wypoczynku i snu.

ZMYSŁOWOŚĆ: Pauliny żyją w masce obojętności i pogardy, trudno jest im ją porzucić. Stąd wiele nieporozumień, nieraz bolesnych. Przyszłego partnera tak idealizują, że spotkanie go kiedykolwiek jest mało prawdopodobne.

DYNAMIZM: Graniczy z agresywnością. Te kobiety potrzebują do życia sukcesów.

TOWARZYSKOŚĆ: Lubią otaczać się ludźmi, łącząc przyjemne z pożytecznym. Ich salon nieraz stanowi przedłużenie biura.

PODSUMOWANIE: Te kobiety a zwłaszcza dziewczęta powinny zastanowić się nad symbolizmem łabędzia, którego niezaprzeczalne piękno i wdzięk kryją oschłość serca i brak zrozumienia dla innych, z którymi to cechami zawsze można podjąć walkę.

A ja się nie gadzam! ;] Kompletnie nie podoba mi się ta charakterystyka. ;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

DOMINIK

Charakterystyka:

Na pewno nie jesteś porywczym brutalem! Cechuje Cię raczej spokój i łagodność. Starasz się być tolerancyjny, sprawiedliwy i wyrozumiały dla wszystkich, a ludzkie przywary i słabości tłumaczysz zazwyczaj obiektywnymi trudnościami życiowymi. Twoja życzliwość i dobroć zjednują Ci wielu oddanych przyjaciół, którzy chętnie przychodzą do Ciebie po radę. Co ciekawe, nie są to wyłącznie tzw: męskie rozmo­wy, lecz także... babskie zwierzenia (dziewczęta mają do Ciebie zaufanie, bo jesteś po prostu przyzwoitym facetem!). Dzięki swej bystrości i inteligencji często potrafisz dostrzec to, czego inni nie widzą, masz szerokie horyzonty, jesteś otwarty na świat. W niepewnych sytuacjach wykazujesz wiele krytycyzmu, wolisz dmuchać na zimne, niż potem się poparzyć. Mimo to lubisz dociekać prawdy, dużo czytasz, przeprowadzasz nawet naukowe doświadczenia. Z równowagi wyprowadza Cię jedynie fakt, gdy ktoś wątpi w Twoje racje: popadasz wtedy w nastrój melancholii i zamykasz się w sobie na dłuższy czas. Poza tym w ogóle lubisz zatapiać się w marzeniach i odrywać nieco od spraw bieżących. Masz poczucie piękna, dbasz o dobre maniery, okazujesz ludziom szacunek, a ze wszystkich więzi najbardziej cenisz sobie przyjaźń.

Imieniny:

22 I, 9 III, 9 IV, 6 V, 12 V, 6 VI, 9 VI, 6 VII, 4 VIII, 6 VIII, 8 VIII, 27 VIII, 5 IX, 14 IX, 14 X, 5 XI, 27 XI, 20 XII, 29 XII.

Pochodzenie:

Łacińskie.

Znaczenie:

Należący do Boga.

W innych językach:

ang. - Dominic; fr. - Dominique; hiszp. ­Domingo; niem. - Dominikus; wł. - Domenico.

Znani imiennicy:

św. Dominik Guzman - założyciel zakonu Dominikanów; Dominik Merlini - architekt; Domenico Modugno - piosenkarz; Domenico Scarlatti - kompozytor.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mateusz – imię męskie pochodzenia biblijnego, wywodzące się od hebrajskiego wyrazu Mattej, imienia Mattanjah, Matisyahu oznaczającego "dar od Boga". Do XVI w. imiona Mateusz i Maciej nie były rozróżniane. W dawnych źródłach polskich występowało jako Mathaeus, Matyjasz, Matitiasz, Matyja, Matys(z), Matoz.

Mateusz imieniny obchodzi: 22 stycznia, 21 września, 7 października i 13 listopada. Łącznie w Polsce nosi je ok. 251 tys. mężczyzn.

Znane osoby noszące imię Mateusz [edytuj]

* św. Mateusz Ewangelista – I w. n.e., apostoł Jezusa Chrystusa

* św. Mateusz Męczennik - XI w., polski męczennik

* Mateusz (biskup krakowski)

* Mateusz I Lotaryński – książę Lotaryngii od 1139

* Mateusz Bartczak (ur. 1979) – piłkarz polski

* Mateusz Bartel (ur. 1985) – polski szachista

* Mateusz Borek – komentator sportowy

* Matthew Broderick – aktor, reżyser

* Matthew Barlow - amerykański wokalista

* Mateusz Cygański (XVI wiek) – myśliwy polski, autor dzieła "Myślistwo ptasze"

* Matt Damon - amerykański aktor

* Mateusz Dobrucki (1520?-1602) – lutnik krakowski

* Mateusz Damięcki – aktor

* Matej Ferjan – narciarz i żużlowiec słoweński

* Matthew Fox – aktor

* Mathieu Flamini - francuski piłkarz

* Matti Hautamäki – skoczek narciarski

* Mateusz Iżycki (1898-1952) – generał WP

* Matej Kazijski (ur. 1984) - bułgarski siatkarz

* Mateusz Kusznierewicz (ur. 1975) – polski żeglarz, mistrz olimpijski

* Matthew McConaughey - amerykański aktor

* Matt LeBlanc - amerykański aktor

* Matthew Lewis – aktor

* Mateja Matevski – macedoński poeta, krytyk literacki i eseista

* Matti Oivanen (ur. 1986) – fiński siatkarz

* Matt Pokora (ur. 1985) - francuski piosenkarz,tancerz, kompozytor, aktor, model

* Matthäus Daniel Pöppelmann (1662-1736) – architekt niemiecki

* Mateusz Pospieszalski (ur. 1965) – polski kompozytor muzyki rozrywkowej, instrumentalista

* Mateusz Rutkowski (ur. 1986) – polski skoczek narciarski

* Mateusz Sawrymowicz (ur. 1987) – polski pływak, mistrz świata

* Mateusz Święcicki (1933-1985) – kompozytor jazzu

* Matthew Tuck (ur. 1980) – gitarzysta i wokalista zespołu Bullet for My Valentine

* Matthew Whitworth – gubernator generalny Brytyjskiej Kanady

* Mateusz Woźniak (ur. 1989) – polski mistrz streetball

* Mateusz Zwierzchowski (1720-1768) – polski dyrygent, organista i kompozytor

Odpowiedniki w innych językach:

* łacina: Mathaeus, Matthaeus, Matheus

* język grecki: Matthaios, Maththaios

* język angielski: Matthew, Mathew, Matt, Matty

* język czeski: Matouš

* język niemiecki: Matthias, Mathias, Mattias, Matias, Mathis, Mattheis, Mattheus, Heis, Matthes, Mattes, Mades, Mat, Matz, Matze, Matzi, Mattes, Matti, Mattse, Mati, Maeti, Thias, Atze, Moartl, Hiasi, Hias, Hiasl, Matthäus, Mäthu, Mätthu, Mätu, Mäthi, Mätthi, Mätti, Mätzler, Tisu, This, Tisi, Ti, Hias, Hiasei, Hiesl

* język francuski: Mathieu, Matthieu, Mathis, Matheo

* język włoski: Matteo, Mattia, Mattei, Matuzino

* język hiszpański: Matías, Matteo, Mateo

* język portugalski: Mateus

* język irlandzki: Maitiú

* język niderlandzki: Mathijs, Mattijs, Matthijs

* język duński: Matthies, Mathies, Mads, Madz, Madts, Mats

* język fiński: Matias, Matti

* język litewski: Matas

* język rosyjski: Matvei, Matfei, Motya

* język białoruski: Matevuś, Macvej

* język ukraiński: Matvij

* język węgierski: Máté, Mátyás

* język rumuński: Matei

* język słowacki: Matúš

* język słoweński: Matej, Mate, Matevż

* język serbsko-chorwacki: Matija

* język baskijski: Matia

* język kataloński: Mateu

By Wikipedia. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Znaczenie imienia Adam

Pochodzenie i znaczenie imienia

Imię Adam pochodzi z wielu źródeł: z języka hebrajskiego adam (ludzie) lub adhamah (ziemia), sumeryjskiego ada-mu (mój ojciec), akadyjskiego ad-mu (stworzony, zrodzony, dziecko) lub arabskiego adama (łączyć się). Najczęściej przyjęte jest znaczenie biblijne: pierwszy człowiek stworzony przez Boga.

Charakterystyka imienia

Adam jest skłonny do surowego osądzania innych bez próby postawienia się na miejscu osoby osądzanej. Kieruje się logiką co owocuje sztywnością zachowań. Adam bardzo ceni sobie przyjaźń, uważnie dobiera przyjaciół i jest im bardzo oddany. Adam jest jednak zaborczy i jego partnerka musi się mu podporządkować. Jest to osoba zdyscyplinowana pracująca w ściśle określonym celu. Adam jest bardzo uczuciowy i pamiętliwy jednocześnie - nie zapomni nikomu ani dobrych ani złych uczynków.

Odmiany i zdrobnienia

Adamek, Adasiek, Adaś

Imieniny

6 kwietnia, 24 grudnia

Patron

Adam - biblijny ojciec rodzaju ludzkiego.

Kolor i liczba

Czerwony, 1

Formy obcojęzyczne

Adam (ogólnie przyjęta forma), Hadam (niem.), Aatami (fiń.), Adan (hiszp.), Adamus (hol.), Adamos (gr.)

Powiedzonka

Gdy w dzień Adama i Ewy mróz i pięknie, zima wcześnie pęknie.

Adam zwala na Ewę, na Adama Ewa - a oboje jedli z drzewa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Aleksandra (gr. Αλεξάνδρα) – żeński odpowiednik greckiego imienia Aleksander (aleksandros - obrońca ludzi). Imię Aleksandra w Polsce weszło w użycie ok. XIV wieku, a spopularyzował je m.in. Henryk Sienkiewicz, nadając to imię bohaterce "Potopu".

W mowie potocznej wyróżniamy również następujące zdrobnienia: Ola, Olka, Olcia, Oleńka, Olunia, Oluś, Olusia.

Formy imienia w innych językach: Alexandra, Aleksandra (ogólnie przyjęta forma), Alexia, Alexandrina, Sandy, Alex (ang.), Alexandre, Alexandrine (fr.), Alejandra (hiszp.), Alexandra, Alexandrine, Sandra (niem.), Sanderke, Sanderstje (hol.), Алекса́ндра (Aleksandra, ros.), Oleksa, Oleksandra (Oлександра, ukr.), Alexandra, Sandra, Aleška (czes.), Alessa, Alessia, Alessandra, Sandra (wł.). Aleksandra, Aleksija, Sandra (połud.-słow.).

Aleksandra imieniny obchodzi:

26 lutego;

20 marca (jako wspomnienie św. Aleksandry z Amiso);

21 kwietnia (jako wspomnienie św. Aleksandry cesarzowej);

18 maja (jako wspomnienie św. Aleksandry, wspominanej razem ze św. Klaudią, Eufrazją, Fainą, Matroną, Julitą, Tekuzą i Teodotem);

28 sierpnia;

2 października (jako wspomnienie św. Aleksandry, pustelnicy egipskiej);

11 października;

9 listopada;

24 listopada;

12 grudnia.

Niekiedy przypisywano imieniny Aleksandry do tych samych dat, co imieniny Aleksandra.

Patronką jest Aleksandra z Galacji.

www.wikipedia.org

Pochodzenie i znaczenie imienia Imię Aleksandra pochodzi od jej męskiego odpowiednika: Aleksander. Imię spopularyzował Henryk Sienkiewicz nadając je bohaterce Potopu.

Charakterystyka imienia Aleksandra to kobieta, której wdzięk powoduje, że trudno jest się jej oprzeć. Ma ona skłonność do wplątywania się w trudne sytuacje, z których potem cieżko jest jej wybrnąć. Aleksandra jest nadmiernie zaborcza i lubi robić z ludzi swoich niewolników. Pragnie być niezależna i lubi przygody. Może być niebezpieczna kiedy sprawy nie układają się po jej myśli a winny musi zostać ukarany. Towarzystwo, którym się otacza Aleksandra jest często przerażone jej oszałamiającą aktywnością choć ma pewność, że przy niej nie będzie nudno.

Odmiany i zdrobnienia Ala, Alka, Ola, Oleńka, Olesia, Olka

Imieniny 19 marca, 20 marca, 18 maja, 12 grudnia

Patron Św. Aleksandra z Galacji (Turcja).

Kolor i liczba Niebieski, 9

Formy obcojęzyczne Alexandra, Aleksandra (ogólnie przyjęta forma), Alexia, Alexandrina, Sandy (ang.), Alexandre, Alexandrine (fr.), Alejandra (hiszp.), Alexandra, Alexandrine, Sandra (niem.), Alessa, Alessia, Alessandra, Sandra (wł.)

Powiedzonka Lek najlepszy - Aleksandra, Kiedy Cię ogarnia chandra

http://www.ksiegaimion.com/aleksandra

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Paweł jest to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa paulus (drobny, mały). Oznacza człowieka małego wzrostu, drobnej budowy ciała.

Paweł charakteryzuje się precyzyjnym umysłem, prawie zawsze udaje mu się to, co zamierzył. Jest cierpliwy, poświęca konieczną ilość czasu na osiągnięcie wcześniej zamierzonego celu. Wydaje mu się, że ma prawo robienia wszystkim wokół niegrzecznych uwag. Posiada silny zmysł przyjaźni, ale zdarza się, że chce uszczęśliwić innych na siłę. Jest wrażliwy na porażki, zwłaszcza moralne, pragnie we wszystkim surowej doskonałości. Ten perfekcjonizm nieraz prowadzi go do katastrofy. Jest czuły i kochający, ale cechuje go pewna szorstkość, co nie ułatwia sprawy. Cierpi ogromnie, jeśli zostanie zdradzony.

Odmiany i zdrobnienia Pawełek, Pawcio, Pawlik, Pawliś, Pawlusz, Pawlusza

imieniny 10 stycznia, 15 stycznia, 25 stycznia, 1 lutego, 5 lutego, 6 lutego, 8 lutego, 2 marca, 7 marca, 22 marca, 28 kwietnia, 7 czerwca, 26 czerwca, 28 czerwca, 29 czerwca, 12 lipca, 22 lipca, 19 października, 16 listopada, 19 listopada

kolor i liczba Czerwony, 5

Formy obcojezyczne Paulus (łac.), Paul (ang.), Paul, Paulus (niem.), Paul (fr.), Pablo (hiszp.), Paolo (wł.), Pavel (ros.)

Powiedzonka Piotr wie, co mówi, Paweł zaś mówi, co wie.

Uczył Paweł Marcina, a sam głupi jak trzcina.

Nie będzie Pawła, to się weźmie Gawła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

DAWID

Pochodzenie: hebrajskie

Znaczenie imienia: ukochany

Liczba dla imienia: 7

Znak zodiaku: Wodnik [cholernie dziwne, bo na innej stronie widziałem jeszcze Strzelca, a sam mam Bliźnięta]

Planeta: Wenus i Mars

Imieniny obchodzi:

29 Grudnia

Dawid po hebrajsku znaczy "ukochany". Król Dawid, który żył dokładnie trzy tysiące lat temu, jest jednym z najsławniejszych bohaterów Biblii. Za młodu był dzielnym wojownikiem i pokonał okrutnego Goliata. Przyjaźnił się z królewskim synem, Jonatanem, a król Saul dał mu swą córkę za żonę. Po śmierci Saula Dawid sam został królem i za jego panowania Izrael stał się potężnym państwem. Dawid miał też mnóstwo pięknych żon, pięknie grał na harfie i był poetą, jako że tradycja jego uważa za autora Psalmów. Jego urodzeniowy horoskop musiał być niezwykły, skoro w jego osobowości zgodnie współdziała dzielność Marsa z artystycznymi uzdolnieniami, jakie daje Wenus.

Choć i tak uważam że znaczenie imienia to bzdury :P To zależy po prostu od humoru tego, kto nam je nadał (najczęściej rodzice). A jeśli w ciągu życia zmienię imię to moje życie i charakter tyż się zmieni?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Darek jestem ;P

wg. http://www.imiona.dla-dzieci.org

DARIUSZ

Pochodzenie: Pochodzenie: staroirańskie (perskie)

Znaczenie imienia: podtrzymujący dobro

Liczba dla imienia: 6

Znak zodiaku: Lew ( w rl jestem Baran )

Planeta: Słońce i Saturn

Imieniny obchodzi:

19 Grudnia

Imię Dariusz nosili perscy królowie ze starożytnej dynastii Achemenidów. Achemenidzi zbudowali wielkie imperium: podbili inne plemiona Persji (Iranu), Azję Mniejszą, czyli obecną Turcję, Mezopotamię i Egipt. Toczyli zacięte wojny z Grekami i w końcu ulegli armii Aleksandra Macedońskiego. Ówcześni Persowie byli wyznawcami religii, która ostro oddzielała dobro od zła i postrzegała świat jako pole walki dwóch bogów: boga dobra imieniem Ahuramazda, i boga zła, Angramainju. Wiele imion dawnych Persów ma związek z ich wierzeniami. Imię Dariusz brzmiało "Darayavahusz", czyli "ten, który podtrzymuje dobro". W tym imieniu zawierało się więc wezwanie, aby ten, kto je nosi, chronił to, co dobre; aby dzielnie stanął po stronie sił dobra przeciw złu.

Szóstka, liczba imienia, symbolizuje trwałość i ciągłość. Przypomina o wiecznej trwałości życia, które okresowo zamiera i odradza się na nowo, jak przyroda na wiosnę lub w porze deszczowej. Jest liczbą równowagi, a więc wszystko, co podlega tej liczbie, jest chronione przed rozpadem. Dariuszowie żyją tak, jakby podświadomie pamiętali o swoich królewskich i starożytnych tradycjach. Są pewni siebie, znają swój cel w życiu - a przy tym swoją energią chętnie służą innym. Potrafią zbierać wokół siebie ludzi i przekonywać ich do swoich zamiarów. U ich boku można poczuć, że to, co oni sami robią, i do czego zachęcają innych, rzeczywiście ma sens. Mają dar czynienia rzeczy trwałych i pożytecznych. Dbają o rodzinę i zapewniają jej bezpieczeństwo. Chętnie stają na czele firm i zespołów, i działają jako organizatorzy. Często interesują się historią i czynami wielkich ludzi, wojskiem i sztukami walki.

Imię Dariusz najbardziej jest zgodne z charakterem "królewskiego" znaku Lwa. Jednocześnie małym Lwom, jak również Baranom i Strzelcom, dodaje stałości i opanowania. Równie dobre jest dla Koziorożców, którym dodaje rozmachu i chroni przed pesymizmem i zwątpieniem. Nadane Rakom, pozwoli lepiej wykorzystać zamiłowania tego znaku do życia rodzinnego. Bliźnięta i Wodnik pod wpływem tego imienia stają się bardziej praktyczne i solidne, a Panna - bardziej pewna siebie. Inne znaki są już mniej zgodne z tym imieniem. Dariusz ze znaku Skorpiona może wyrosnąć na "domowego tyrana", Byk i Waga mogą być stale zbyt zajęte sobą, a Ryby hodować będą jakieś swoje nieszkodliwe dziwactwa.

wg. wikipedia.pl

Dariusz – imię męskie pochodzenia perskiego. Zapożyczone z jęz. perskiego, gdzie miało formę Dārayavahuš, a zostało utworzone z elementów daraya — "posiadać" i vahu — "dobro" (w związku z tym pierwotne znaczenie imienia można objaśnić jako "ten, który jest dobry") poprzez gr. Dareios i następnie łacińskie Darius. Według innych źródeł imię oznacza "posiadający bogactwa".[1] Było to imię królów perskich[2]. We współczesnym Iranie występuje w formie Dariusz, która, co ciekawe, w języku nowoperskim przyjęła się z greckiego[potrzebne źródło] – imię na przestrzeni wieków zatoczyło więc koło. Imię to, w odróżnieniu od swojego żeńskiego odpowiednika, którym jest Daria, znana w Polsce od średniowiecza, pojawiło się w Polsce z pewnością co najmniej w XVIII wieku[3], było jednak niezwykle rzadkie. Popularność zyskało w XX wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz