• Ogłoszenia

    • Ona89

      Zmiana Adresu   18.01.2018

      Witajcie. Nasze forum zjawiskaparanormalne.pl zmienia adres na : www.paranormalne.com.pl Zapraszamy!
Lady Luna

Horoskop Apolliński

7 postów w tym temacie

Horoskop ten miał rzekomo narodzić się w Wyroczni Apollińskiej, słynącej w czasach Cesarstwa Rzymskiego z przenikliwości głoszonych tam wyroczni. Jeszcze do niedawna mało był on znany w Polsce. W średniowieczu niemal zupełnie o nim zapomniano i dopiero niedawno wrócił do łask, "odkurzony" przez włoskich wróżbitów i astrologów. Należy on do grupy horoskopów cyfrowo-symbolowych, co znaczy, że każdemu znakowi przypisana jest określona cyfra i jej symbol - w tym przypadku nazwa owoc. Rzymianie wierzyli, że przyszły los człowieka jest uzależniony od dnia tygodnia na który przypadły jego urodziny. W horoskopie tym występują również specjalne daty: 15 marca, 15 maja, 15 lipca i 13 października.

brzoskwinia | jabłko | mandarynka | gruszka | oliwka | pigwa | ananas | orzech | agrest

I. BRZOSKWINIA

Osoby, które przyszły na świat w poniedziałek. Tak jak poniedziałek jest pierwszym dniem w tygodniu, tak i ludzie urodzeni w tym dniu są "pierwszymi wśród innych". Ich głównymi cechami są - odwaga i wola walki, a czasami nawet skłonności do ryzyka. Nieraz aby popisać się swoim otoczeniem, dobrowolnie podejmują się spraw ponad siły, nie parząc, że wyręczają w ten sposób innych, sprytnie z tego korzystających. Osoby urodzone tego dnia mają wszystkie cechy przywódcze. Ich planetą opiekuńczą jest Słońce. Życie może być dla nich jednym wielkim pasmem sukcesów, ale pod warunkiem nieustannej rzetelnej pracy nad sobą.

II. JABŁKO

Osoby, które przyszły na świat we wtorek. Masz bardzo korzystny i bardzo szeroki wachlarz zalet. Jesteś wysoko ceniony jako ceniony przyjaciel, na którego zawsze można liczyć w każdej sytuacji. Jesteś także podziwiany jako gospodarz, którego kuchnia słynie ze wspaniałych i wyszukanych potraw. Potrafisz być duszą towarzystwa, więc w każdym jesteś chętnie widziany. Podziw wzbudza także Twoja umiejętność zorganizowania sobie życia, czego Ci wszyscy zazdroszczą. Największą wadą, z którą musi stale walczyć, jest roztargnienie.

III. MANDARYNKA

Osoby, które przyszły na świat w środę. Twoje najważniejsze cechy to powaga, zrównoważenie i cierpliwość, a Twoją główną dewizą jest "śpiesz się powoli". Nie lubisz szybko i spontanicznie podejmować decyzji, uważając, że wszystko trzeba najpierw bardzo dobrze przemyśleć. Zbyt często oczekujesz rozwiązania się pewnych spraw poprzez upływ czasu i jesteś bardzo zawiedziony, gdy okaże się, że jednak konieczna była Twoja własna, szybka decyzja. W ten właśnie sposób bardzo dużo w życiu tracisz i dlatego musisz wytężyć wszystkie siły na przezwyciężenie tej słabości.

IV. GRUSZKA

Osoby, które przyszły na świat w czwartek. Twoje najważniejsze cechy to przebojowość, poczucie odpowiedzialności za wszystko, co dzieje się wokół, fantazja i idealizm. Za punkt honoru stawiasz sobie nieustanną walkę o sprawiedliwość i swobodę. Masz dużo zapału i dobrych chęci, ale zazwyczaj przeliczasz się, co do własnych możliwości i w końcu brakuje Ci energii, by wprowadzić w życie swe wspaniałe plany. Wtedy popadasz w zniechęcenie, czujesz się nieszczęśliwy i oszukany. Rada dla Ciebie - więcej wytrwałości w realizacji swoich dążeń.

V. OLIWKA

Osoby, które przyszły na świat w piątek. Twoja życiowa maksyma to - najpierw praca i obowiązki, a dopiero potem przyjemności. Chwalebna to zasada, należy jednak pamiętać, że przesada bywa niekorzystna. Przez swą skłonność do perfekcji i precyzji zbyt często gubisz się w drobiazgach, zapominając o sednie sprawy, ale dążysz ze wszystkich sił do perfekcjonizmu. Niestety, w życiu nie wszystko może być idealne.

VI. PIGWA

Osoby, które przyszły na świat w sobotę. Twoje najważniejsze cechy to szlachetność, odwaga i dobroć. Robisz wrażenie osoby spokojnej, a czasami nawet nieśmiałej, ale to tylko pozory - faktycznie nie łatwo Cię usidlić i poskromić. Jeśli ktoś sprawia Ci przykrość lub bezpodstawnie krytykuje, potrafisz się zmienić z łagodnej owieczki w dzikiego tygrysa. Mimo że uważasz, iż nikt nie powinien narzucać Ci swojego zdania, korzystaj jednak czasem z rad przyjaciół...

VII. ANANAS

Osoby, które przyszły na świat w niedzielę. Twoje najważniejsze cechy to pewność siebie, przebojowość i optymizm. Masz bardzo cenny dar wychodzenia obronną ręką z nawet najtrudniejszych sytuacji życiowych. Nie dasz się pokonać żadnym przeciwnością losu i nie ma dla Ciebie spraw niemożliwych o załatwienia. Cechuje Cię nieprzeciętna ciekawość życia i chęć doznawania coraz to nowych przygód. Tego dnia rodzą się najwięksi pisarze i myśliciele.

VIII. ORZECH

Osoby urodzone 15 marca, 15 maja, 15 lipca bez względu na dzień tygodnia. Jesteś osobą bardzo zmienną i ciągle balansujesz między przesadną euforią a bezgraniczną depresją. Zbyt intensywnie, wręcz pokazowo manifestujesz swoje uczucia, co bywa odbierane z niechęcią przez Twoje otoczenie i może być przyczyną lekceważenia spraw i problemów, które są dla Ciebie bardzo istotne. Jesteś typowym indywidualistą, wyzbywającym się przeciętności i przez to właśnie często nie rozumieją Cię nawet bliscy.

IX. AGREST

Osoby urodzone 13 października bez względu na dzień tygodnia. Jesteś typowym domatorem i wielkim samotnikiem. Bardzo cenisz stabilizację i bardzo przeżywasz wszelkie rozstania. Należysz do ludzi kulturalnych, o dużym zasobie wiedzy, jednak nie zawsze umiesz we właściwy sposób wiedzę tę spożytkować. Masz niewielu przyjaciół, ale za to są to "przyjaźnie na całe życie".

Źródło: Internet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gruszka. Lubię gruszki.

poczucie odpowiedzialności za wszystko, co dzieje się wokół, fantazja i idealizm.

Zgadza się całkowicie, jednakże, powinno się dodać, że przysparza to także po części trochę problemów.

Masz dużo zapału i dobrych chęci, ale zazwyczaj przeliczasz się, co do własnych możliwości i w końcu brakuje Ci energii, by wprowadzić w życie swe wspaniałe plany.

Myślę, że nie do własnych możliwości, ale żyję trybami "przełożyć to na później", albo "TRYB: TURBO", z czego ten pierwszy jest o wiele częściej spotykany niż drugi ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

OK, jest pewien problem w tym wszystkim. Jeśli chodzi o wyrocznię w Delfach to istniała na dłuuugo przed Cesarstwem Rzymskim czy innymi Juliuszami Cezarami, ale to tylko drobna nieścisłość.

Jeśli przyjmiemy, że rzeczywiście był używany w czasach cesarstwa, to jest to niezwykłe dziwne, że przypisywano wartości poszczególnym dniom tygodnia, jeśli dni tygodnia siedmiodniowego wprowadzono dopiero w IV wieku naszej ery, ale wtedy nie mógłby mieć związków z Apollem, bo w tym czasie Rzym przechodził na chrześcijaństwo. Wcześniej stosowano ośmiodniowy tydzień, więc jakby jednego dnia horoskop nie obejmował.

Przyjmijmy zatem, że horoskop ten niema nic wspólnego z Rzymem i to tylko fantazja autorki. Wtedy musimy się cofnąć aż do cywilizacji Sokratesa i Platona. Niestety, wtedy ze spójnością kalendarza było tak jak ze spójnością Grecji - słabo. Zatem przyjmijmy, że przeanalizujemy kalendarz ateński. Jednak tutaj mamy duży problem, gdyż używano wielu różnych kalendarzy - astronomicznego, "cywilnego" i powszechnego. Żaden z nich nie miał dni tygodnia, bo nawet ciężko było ustalić ile dni miał konkretny miesiąc. W oficjalnych tekstach używano na przykład: "w 18. roku panowania króla Maciusia".

Istnieje również trzecie wyjście, że jakimś kosmicznym przypadkiem horoskop ten został tak skonstruowany, że dzisiaj ma taki prosty i banalny opis, a w starożytności musieli się męczyć z wyznaczaniem czegoś co dzisiaj nazywamy "dniami tygodnia". Tylko, że takie kosmiczne przypadki i astrologia to dosyć podejrzane.

Moim zdaniem: starożytność + wyrocznia + horoskop = murowany sukces. :mrgreen:

A że tylko kilka osób zauważy, że to ściema, to nie szkodzi. Reszta się nie zorientuje. Pozdrawiam :-)

Jeśli chodzi o nazwy roślin to też są pewne problemy, wyszukiwanie na szybko pokazuje, że Rzymianie nie przywiązywali szczególnej wagi np. do agrestu. Historycy uważają, że agrest zaczął być uprawiany dopiero w średniowieczu, więc po kiego grzyba antyczny horoskop miałby mieć jakąś nieznaną roślin, która rośnie w kilku miejscach imperium i nikt jej nie zauważa (bo gdyby tak było to z pewnością by ją hodowali) wymienianą jako niezwykle wyjątkową?

Pozostałe owoce przeanalizuję później, jak wrócę z zajęć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Przyjmijmy zatem, że horoskop ten niema nic wspólnego z Rzymem i to tylko fantazja autorki.

Małe sprostowanie: nie jest to moja fantazja, tylko jeden z rozmaitych horoskopów znalezionych w sieci. Sama to czasem czytam, ale nie twierdzę, że wierzę we wszystko, co ludzie piszą... Dla przykładu jestem Oliwką i nie mogę powiedzieć, żeby to mi się do końca sprawdzało (trochę tak, ale w końcu jest to dość ogólne).

Osobiście przypuszczam, że ktoś wymyślił po prostu ten horoskop, a potem dorobiono legendę, żeby dodać wiarygodności. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A ja sobie tak dodam tylko... Można zwrócić uwagę że każdy horoskop, prawie mówi to samo. Każda interpretacja podobna jest w każdym z nich. Wystarczy popatrzeć na pozostałe horoskopy, więc nie ma co mówić że wymysł kogoś. Bo i tak mówi to samo co inne horoskopy. A są małe wyjątki, każdy horoskop dodaje coś innego od Siebie, ale i tak 85% jest to samo w każdym.

Mam nadzieje że nie zagmatwane

Pozdrawiam

Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Miałem na myśli autorkę tekstu (na mocy przechodniości ;-) ), w każdym razie nie chciałem, żeby zabrzmiało jak personalny atak. Wiadomo, że każdy horoskop jest podobny, no ale horoskopy mają to do siebie, że starają się gmatwać i być z góry niefalsyfikowalnymi przepowiedniami. Ten jednak mówi o dosyć specyficznym okresie i jako taki musi się liczyć z krytyką.

A co do "wiary" to znam kogoś z mojej rodziny, kto wierzy w każdy horoskop. Dlatego zacząłem się nimi interesować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W 95 % zgadza się :) (Oliwka-piątek)

Twoja życiowa maksyma to - najpierw praca i obowiązki, a dopiero potem przyjemności.

No, nie zawsze tak bywa, ale głównie nie na odwrót :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz