• Ogłoszenia

    • Ona89

      Zmiana Adresu   18.01.2018

      Witajcie. Nasze forum zjawiskaparanormalne.pl zmienia adres na : www.paranormalne.com.pl Zapraszamy!
riddick1773

Tragedia na Przełęczy Diatłowa

8 postów w tym temacie

Dziwnym zbiegiem okoliczności na Górze Umarłych kilkukrotnie ginęły grupy składające się z 9 osób. Jedna legenda głosi, że dawno temu na górze życie straciło dziewięciu Mansów. Zimą 1959 roku w ten rejon wybrało się 10 turystów, jednak wkrótce jeden z nich musiał z powodów zdrowotnych zrezygnować z udziału w wyprawie. Tak więc pozostało ich dziewięciu...

W przypadki można wierzyć lub nie, jednak prawie 40 lat później (opisana tu wyprawa miała miejsce 1999 roku, a szczegóły najnowszej wyprawy do Przełęczy Diatłowa zaprezentowano poniżej) uczestnictwo w wyprawie składającej się z 9 osób wywoływało mieszane uczucia. Kiedy spotkaliśmy się na dworcu w Swierdłowsku okazało się, że jest nas dziewięcioro. Ponieważ jednak trójka z nas nie mogła dołączyć do ekspedycji pozostali odetchnęli z ulgą. Mieliśmy jeszcze sporo czasu więc wybraliśmy się do miasta by spotkać się z tymi, którzy znali uczestników tragicznej wyprawy.

Udało nam się odnaleźć Walerię Patruszewą, wdowę po lotniku, który jako pierwszy zobaczył z powietrza ciała zaginionych.- Mój mąż Gennadij spotkał ich w hotelu w miejscowości Wiżaj, w którym zatrzymali się przed wyruszeniem na ekspedycję. Ponieważ Giennadij interesował się miejscowymi legendami zaczął namawiać młodych ludzi aby zrezygnowali z wyprawy w góry, które w miejscowym języku mają nazwy takie jak: „Nie idź tam!” czy „Góra dziewięciu zmarłych!”. Jednak to byli doświadczeni turyści, w mistykę nie wierzyli. Ich szef, Igor Diatłow był człowiekiem twardo stawiającym na swoim, ile by go nie namawiać, trasy wyprawy nie zmienił...

Wyprawa posiadała trzecią kategorię trudności obejmując podejście pod stosunkowo niewysokie góry. Trasa była ciężka, jednak w zupełności do przejścia. Przy takich warunkach absolutnie nic nie wskazywało na to by miała wydarzyć się tragedia. Błąd „diatłowców” polegał na tym, że nie posłuchali rad i wybrali się w „zakazane” miejsce...

Jaki błąd popełniliśmy dowiedzieliśmy się dopiero później od miejscowych. Nie powinniśmy byli przechodzić przez Złote Wrota – dwa olbrzymie głazy na szczycie jednej ze skał. Nagłą zmianę stosunku do nas miejscowych bóstw, lub jak kto woli po prostu przyrody, odczuli boleśnie nawet zatwardziali materialiści. Prawie od razu rozpoczęła się ulewa trwająca przez tydzień (rzecz niebywała jak twierdzą tubylcy), rzeki wylały z brzegów, suche fragmenty gleby pod naszymi namiotami zaczęły w katastroficznym tempie kurczyć się. Doszło do sytuacji, że nawet odwrót w tych okolicznościach był śmiertelnie niebezpiecznym zadaniem.

CO ICH ŚMIERTELNIE PRZERAZIŁO?

Tymczasem 40 lat wcześniej było znacznie gorzej. 1 lutego 1959 roku grupa Diatłowa rozpoczęła podejście na bezimienne wtedy wzgórze nr 1049. Dziś wszyscy znają je jako Górę Umarłych lub Przełęcz Diatłowa. To właśnie tam 2 lutego (lub jeszcze 1-ego) z niewyjaśnionych dotąd przyczyn doszło do tragedii. Ponieważ zapadał zmrok turyści zdecydowali się rozbić obozu na stoku. To potwierdza, że nie bali się trudności – na stoku, gdzie nie ma osłony lasu jest dużo zimniej niż u podnóża góry. Rozbili namiot na rozstawionych nartach, zjedli kolację… W jednym z odtajnionych dokumentów (w podsumowaniu) napisane jest, że ani sposób rozbicia namiotu ani nachylenie stoku nie stanowiły zagrożenia. Na podstawie cieni widocznych na ostatnim wykonanym przez grupę zdjęciu, eksperci orzekli, że o godzinie 18 namiot już stał. Jakiś czas później śledczy spróbowali odtworzyć przebieg wypadków. W panicznym przerażeniu, rozcinając nożami poły namiotu członkowie wyprawy rzucili się do ucieczki w dół stoku. Każdy tak jak był – na bosaka, w jednym bucie, w bieliźnie. Trop ich ucieczki dziwnie zygzakował, ślady rozdzielały się a później schodziły tak, jakby chcieli się rozdzielić a jakaś siła łączyła ich z powrotem. Nie było żadnych śladów walki ani tropów innych osób podobnie jak śladów zjawisk naturalnych, takich jak huragan czy lawina.

Dwa ciała, w samej bieliźnie, znaleziono w miejscu, w którym najwidoczniej próbowano rozpalić ognisko. 300 metrów dalej leżał Igor Diatłow. Zmarł ze wzrokiem wbitym w namiot, do którego próbował się doczołgać. Na jego ciele nie było żadnych obrażeń. Kolejne zwłoki znajdowały się bliżej namiotu. Czaszka ofiary była pęknięta. Straszliwy cios rozbił kość nie powodując rozdarcia skóry, jednak nie to było przyczyną śmierci, lecz wychłodzenie organizmu. Najbliżej do namiotu doczołgała się dziewczyna. Leżała z twarzą w śniegu zbroczonym krwią, która wyciekła z jej ust. Odgryzła sobie język, jednak poza tym ciało nie posiadało żadnych innych obrażeń. Jeszcze większą zagadkę stanowiły kolejne trzy ciała znalezione nieco dalej od ogniska. Najwyraźniej zostały tam odciągnięte przez jeszcze żyjących wtedy uczestników tragicznej wyprawy. Zginęli w straszny sposób: mieli połamane żebra, uszkodzone czaszki, wewnętrzne krwotoki. Jak mogło dojść do tak rozległych obrażeń bez uszkodzenia skóry? Jeszcze trochę dalej znaleziono ostatnie ciało. Według akt sprawy zgon nastąpił w wyniku działania niskiej temperatury. Mimo to do dzisiaj, żadna z wysuwanych hipotez przyczyn śmierci turystów nie jest tą ostateczną. Pomimo wielu prób wyjaśnienia tragedii pozostaje ona nadal zagadką zarówno dla badaczy anomalnych miejsc jak i dla organów ścigania.

RADIOAKTYWNY TROP

Wspomniany już kryminolog L.N. Łukin mówił o tym, co go zaskoczyło najbardziej w 1959 roku kiedy składał raport wstępny I-emu sekretarzowi komitetu rejonowego KPZR A.S. Kirilenko. Padło wtedy wyraźne polecenie aby całe śledztwo utajnić, turystów pochować w zabezpieczonych grobach a krewnym powiedzieć, że wszyscy zginęli z powodu wychłodzenia. Łukin przeprowadził jeszcze odrębne badania ubrań tragicznie zmarłych. „Próbki ubrań posiadają podwyższony stopień promieniowania. Elementy radioaktywne ulegają zmyciu, tym samym można przyjąć, iż są efektem radioaktywnego skażenia a nie bezpośredniego napromieniowania strumieniem neutronów”.

W jaki sposób turyści mogli znaleźć się w strefie oddziaływania radioaktywnego pyłu? W tym czasie na terenie ZSRR nie przeprowadzano już prób jądrowych w atmosferze. Ostatnia taka eksplozja miała miejsce 25 października 1958 roku na Nowej Ziemi. Czyżby całe to terytorium było zasypane pyłem radioaktywnym w wyniku wcześniejszych detonacji? Nie można tego wykluczyć. Tym bardziej, że Łukin zabierał ze sobą na miejsce tragedii licznik Geigera, który rzekomo tam „szalał”.

A może, ślady radioaktywności nie mają nic wspólnego ze śmiercią grupy Diatłowa? Przecież radioaktywności nie zabija w tak krótkim czasie i nie wypędza ludzi z namiotów! Jeśli nie ona to kto lub co?

Próbując wyjaśnić przyczyny tragedii wysuwano przeróżne hipotezy – od pioruna kulistego po czynnik technologiczny. Jedna z hipotez mówi, że grupa dostała się w rejon gdzie przeprowadzano eksperymenty z bronią próżniową. W jej wyniku skóra turystów nabrała (rzekomo) pomarańczowego odcienia, nastąpiły liczne obrażenia narządów i wewnętrzne krwotoki (w ZSRR prace nad bronią próżniową rozpoczęto dopiero pod koniec lat 60-tych. Tym samym tę hipotezę można wykluczyć – przyp. INFRA).

Przez jakiś czas podejrzenia padały na miejscowych Mansów. Jeszcze w latach 30-tych dokonali oni mordu na kobiecie-geologu, która ośmieliła się wejść na ich świętą górę. Po tragedii Diatłowa i jego towarzyszy aresztowano wielu przedstawicieli tego plemienia, lecz... wkrótce ich wypuszczono z powodu braku dowodów winy. Tym bardziej, że niezwykłe zdarzenia w zakazanej strefie nie zakończyły się...

ŚMIERĆ ZNOWU ZBIERA ŻNIWO

Wkrótce po śmierci uczestników wyprawy Diatłowa w niewyjaśnionych okolicznościach (co by świadczyło na korzyść hipotezy o udziale służb specjalnych) popełnia samobójstwo pracownik służby bezpieczeństwa, który za namową G. Patruszewa na własną rękę próbował zająć się rozwiązaniem zagadki.

W lutym 1961 roku w rejonie Góry Umarłych w mniej więcej podobnych okolicznościach co grupa Diatłowa ginie jeszcze jedna grupa turystów z Leningradu. Znowuż miały miejsce oznaki niebywałego przerażenia: rozcięte namioty, pozostawione rzeczy, ślady ludzi, którzy rozbiegli się w różne strony. I znowuż 9 ciał, tyle że tym razem, ułożonych w krąg wokół namiotu. Ale to tylko jedna z opowieści tubylców. Nie udało nam się znaleźć potwierdzenia tej kolejnej tragedii w oficjalnych dokumentach. Tak więc albo to plotka albo tym razem sprawę udało się bardziej skutecznie zatuszować. Podobnie jak jeszcze jedną historię z udziałem 3 trupów, o której też chodzą słuchy.

ŚLADY PROWADZĄ DO NIEBA

Jedną z wersji rozpatrywanych już wtedy, pod koniec lat 50-tych była ta mówiąca o udziale w tragedii czegoś co teraz byśmy nazwali UFO. Rzecz w tym, iż w czasie poszukiwań zaginionych i prowadzonego śledztwa nad głowami ratowników i kryminologów rozgrywały się rzeczy niezwykłe – przelatywały ogniste kule i pojawiały się świecące obłoki. Nikt nie mógł zrozumieć co to takiego i tym bardziej te niezwykłe fenomeny wydawały się być przerażające. „31 marca o godz. 4.00 w kierunku południowo-wschodnim dyżurny Meszieriakow zauważył duże ogniste koło, które w ciągu 20 minut zbliżyło się do nas by skryć się następnie za wzniesieniem 880. Przed zniknięciem w środku koła pojawił się obiekt w kształcie gwiazdy, który następnie zaczął zwiększać się do rozmiaru księżyca, później opadać i oddzielać się od koła. Niezwykłe zjawisko obserwowało wiele osób. Prosimy o wytłumaczenie tego zjawiska i czy jest niebezpieczne. Z naszego punktu widzenia robiło to niepokojące wrażenie. Awenburg, Potalow, Sorgin.”

L.N. Łukin : „W czasie śledztwa w gazecie „Tagilski Robotnik” pojawiła się malutka wzmianka o tym, że na niebie nad Niżnym Tagiłem pojawiła się ognista kula czyli jak to się teraz mówi UFO. Ten świetlisty obiekt przesuwał się powoli w stronę Uralu. Za tę publikację redaktor został zwolniony a mi natomiast polecono nie zajmować się tą sprawą.”

Przyznać musimy, że w czasie naszej ekspedycji niczego niezwykłego na niebie nie widzieliśmy, być może dlatego, że niebo cały czas zaciągnięte było ciężkimi chmurami. Ulewny deszcz ustał dopiero wtedy kiedy jakimś cudem udało nam się wydostać ze złowrogiego rejonu. Miejscowe bóstwo Złotej Bramy dało ostatecznie znać, iż odpuszcza nam nasze grzechy gdy śladami niedźwiedzia natrafiliśmy do jego wodopoju akurat wtedy gdy skończyły nam się zapasy świeżej wody. Z pewnością to nic więcej jak zbiegi okoliczności, a wszystkie te niezwykłe zdarzenia na Górze Umarłych to po prostu łańcuch takich przypadków. Nie udało nam się znaleźć przyczyny śmierci turystów choć doszliśmy do wniosku, że starty rakiet nie mają z tym raczej nic wspólnego

Już po powrocie do Moskwy zadzwoniłem do wdowy po pilocie Patruszewie, aby zapytać co tak ciągnęło go do tego by ciągle wracać nad Górę Umarłych:

- Mówił, że coś ciągle przyciągało go tam. W powietrzu często widywał świecące kule a wtedy samolotem zaczynało trząść, przyrządy odmawiały posłuszeństwa a głowa zaczynała potwornie boleć. Wtedy zmieniał kurs i wszystko wracało do normy. Później znowu tam wracał. Mi mówił, że niczego się nie boi, że nawet jeśli silnik przestanie pracować uda mu się wylądować”.

Według oficjalnej wersji pilot Gennadij Patruszew zginął podczas próby awaryjnego lądowania...

źródło: infra.pl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Portrety ofiar

zdjciagrupydiatowa1.jpg

Zgliszcza obozowiska

Dyatlov_Pass_incident_02.jpg

Zdjęcie znalezione przy ofiarach

Dyatlov_Pass_incident_00.jpg

Zwłoki jednej z ofiar

08.JPG

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czy tylko ja na tym zdj. pod portretami widzę PRZY prawym górnym rogu coś okrągłego???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 14.02.2017 o 17:28, Adam10 napisał:

Czy tylko ja na tym zdj. pod portretami widzę PRZY prawym górnym rogu coś okrągłego???

Jest tam coś takiego. Też to widzę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Xd co to???

A tak swoją drogą to nie spodziewałem się że ktoś tu jeszcze wchodzi :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz