• Ogłoszenia

• Ona89

Zmiana Adresu   18.01.2018

Witajcie. Nasze forum zjawiskaparanormalne.pl zmienia adres na : www.paranormalne.com.pl Zapraszamy!
Pawlox_KWIATron

Delfiny jako "osoby nie będące ludźmi"

17 postów w tym temacie

dolphins-rampant-001.jpg

Naukowcy studiujący zachowania delfinów zwracają od dłuższego czasu uwagę, że są one najbardziej inteligentnymi (po ludziach) organizmami na Ziemi dzięki temu, że rozmiar ich mózgu w porównaniu do rozmiaru ciała jest nawet większy niż u naszych najbliższych krewnych – szympansów. Teraz wnioskują oni o to, aby traktować delfiny jako „osoby nie będące ludźmi” i przyznać im indywidualne prawa.

Badania behawioralne pokazały, że delfiny, zwłaszcza butlonosy, posiadają osobowość i świadomość swojego istnienia, a także potrafią myśleć o przyszłości. Potrafią one także budować zaawansowane więzi społeczne łącząc często siły, aby radzić sobie wspólnie z większymi problemami.

Potrafią się one także uczyć od siebie wzajemnie czego najżywszym przykładem jest pewna samica z Australii, która pozostając w niewoli nauczyła się sztuczki chodzenia na ogonie, a po wypuszczeniu na wolność nauczyła jej swoich pobratymców. Według naukowców wyglądało to identycznie jak pojawienie się nowej mody na taniec wśród ludzi.

Delfiny potrafią także rozpoznawać w lustrze swoje odbicie – a jest to umiejętność, którą oprócz nas posiadły tylko szympansy, słonie i świnie. Udało się je także nauczyć ludziom prostego, bazującego na symbolach języka.

Pod względem anatomicznym ich mózg jest dużo większy niż mózg szympansów, a u delfinów butlonosów dość duża i rozwinięta kora mózgowa posiada fałdy, które u ludzi łączone są właśnie z inteligencją, jako że zwiększają one objętość kory i jej możliwość do tworzenia wewnętrznych połączeń.

Dlatego zdaniem naukowców powinniśmy przemyśleć nasze zachowanie względem tych zwierząt, jako że nieetyczne może wydawać się trzymanie organizmów tak inteligentnych w parkach rozrywki czy też zabijanie ich dla pożywienia. Obecnie około 300 tysięcy wielorybów, morświnów i delfinów ginie rocznie właśnie albo dla pożywienia, albo też dla naszej przyjemności (co roku na duńskich Wyspach Owczych odbywa się festiwal, podczas którego zabija się tysiące grindwali – jednych z największych przedstawicieli delfinowatych.

calderones_globicephala-300x211.jpg

Thomas White, profesor etyki oraz biznesu na Uniwersytecie Loyola Marymount w Los Angeles twierdzi, że powinniśmy traktować te zwierzęta jako „osoby nie będące ludźmi” oraz przyznać im indywidualne, jednostkowe prawa.

Warto pamiętać też, że to właśnie delfiny inni naukowcy wskazali jako istoty, z którymi powinniśmy spróbować się porozumieć – jeśli kiedykolwiek chcemy myśleć o rozmawianiu z obcymi spotkanymi ewentualnie w kosmosie.

ŹRÓDŁO: www.wykop.pl

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bardzo zaciekawił mnie ten temat. To, że delfiny są inteligentne wiedziałem, ale że aż tak? Oczywiście byłbym za wprowadzeniem tych praw oraz nie zabijanie takich "nie ludzi", którzy tak inteligentnie się zachowują, a jak wiadomo żyją w zgodzie z ludźmi. Niestety nie interesuje się tym gatunkiem ssaków, ale ten temat do mnie przemówił.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Równie inteligentnymi zwierzętami jak delfiny są kruki. Stado kruków potrafi ukraść jedzenie z ogrodowego stołu, gdy kilka osobników odwraca uwagę ludzi, reszta stada kradnie jedzenie. Kruki są najbardziej inteligentnymi ptakami, a Internet aż huczy od ich "sprytu".

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A dla mnie to nic dziwnego, powiem więcej-uważam iż każde zwierze Ma duszę i umysł, które i którą posiadł. Dla każdego stworzenia jest to co innego. Mniej lub więcej, człowiek dostał dużo, delfin więcej, kot więcej, a na przykład jeżyk już mniej. I każde ma swoją inteligencje, którą potrafi wyrazić swoim zachowaniem, którego inne gatunki nie rozumieją, np: nie znamy języka innych stworzeń, choć uważamy, że to zwykły "bełkot" głosowy? A skąd to wiemy? A no stąd, że to nie po "ludzku", czyli głupiej. I nie każde zwierze ogarnie ludzki umysł, jego zamysły i wynalazki co wcale nie znaczy, że zwierzęta są głupsze! Po prostu mają one swoją kulturę, której my możemy nie rozumieć. Swoją drogą wielu rzeczy możemy uczyć się od zwierząt, uważam nawet, że powinniśmy. Ile się nie mylę jest gdzieś tak napisane w Biblii (nie, nie jestem chrześcijaninem : ) ) A co do tematu...Delfiny dostały dużo cech, które dostaliśmy i my, więc z najnowszych badań uważamy, że zwierzęta te są inteligentne : ) Wg. mnie tak to działa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ciekawy temat, aczkolwiek przyznawanie praw delfinom to już chyba przesada. Nie są aż tak inteligentne jak my. Gdyby były jedynymi stworzeniami na ziemi nie skolonizowałyby planety tak jak my, czy ewentualnie obce cywilizacje, o ile w ogóle istnieją. Jeszcze wiele brakuje, aby zwierzęta zyskały namiastkę ludzkiej inteligencji. Uważam, że taki moment nastąpi, gdy człowiek w jakiś sposób nauczy zwierzęta mówić.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Draq nikt nie nauczy zwierząt mówić, bo mają inaczej skonstruowane struny głosowe. Toteż mają swój własny język, którego nie rozumiemy my. Jednak nie znaczy to, że nie są inteligentne, po prostu są inteligentne inaczej i my tego nie rozumiemy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Ciekawy temat, aczkolwiek przyznawanie praw delfinom to już chyba przesada. Nie są aż tak inteligentne jak my. Gdyby były jedynymi stworzeniami na ziemi nie skolonizowałyby planety tak jak my, czy ewentualnie obce cywilizacje, o ile w ogóle istnieją. Jeszcze wiele brakuje, aby zwierzęta zyskały namiastkę ludzkiej inteligencji. Uważam, że taki moment nastąpi, gdy człowiek w jakiś sposób nauczy zwierzęta mówić.

Tu nie tyle o inteligencję się rozchodzi, ale o coś zgoła ważniejszego - o samoświadomość, poczucie istnienia jako indywiduum, bycie podmiotem odróżniającym się od reszty. Ta przesłanka daje nam moralny obowiązek traktowania takich grup zwierząt jak walenie, małpy człekokształtne, itp. ze szczególnym szacunkiem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Równie inteligentnymi zwierzętami jak delfiny są kruki. Stado kruków potrafi ukraść jedzenie z ogrodowego stołu, gdy kilka osobników odwraca uwagę ludzi, reszta stada kradnie jedzenie. Kruki są najbardziej inteligentnymi ptakami, a Internet aż huczy od ich "sprytu".

Jest wiele zwierząt, które korzystają z dywersji. To prawda, że krukowate są inteligentne, potrafią nawet używać narzędzi.

Co do tematu, to jako ciekawostkę można podać, że delfiny to jedyne ssaki prócz ludzi, które uprawiają seks dla przyjemności.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Co do tematu, to jako ciekawostkę można podać, że delfiny to jedyne ssaki prócz ludzi, które uprawiają seks dla przyjemności.

No nie tylko ;), szympansy i orangutany z tego co wiem również ;).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeśli chodzi o delfiny, to spotkałem się często z nazwą ,,wodni ludzie''

Są bardzo inteligentne i nasuwa się pytanie, czy mają duszę ? :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kiedyś ktoś zadał takie pytanie- czy wszyscy ludzie mają duszę? Dla mnie najbardziej prawdopodobne jest to, że wszystko, to co jest dobre, pomimo, że zainfekowane tutaj tą dusze posiada, reszta ją zagubiła. I tak, skoro Raj to miejsce mające być bez skazy, a w nim istnieją i rośliny i zwierzęta i ludzie, to wszystko to co godne będzie tam istnieć tą duszę posiada.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Delfiny to niebywałe stworzenia, i pewnie nie do końca zbadane. Są to drugie pod względem inteligencji ssaki znane na Ziemi

Delfiny są zwierzętami socjalnymi. Według współczynnika encefalizacji inteligencja delfina wynosi 4–5 i jest wyższa niż u szympansa (dla porównania inteligencja wg tego kryterium dla człowieka wynosi 7, a szympansa 2,5). Zdarza się, że pomagają innym delfinom, rannym lub chorym, a czasami nawet człowiekowi.

Ciekaw jestem kiedy człowiek otrzymał duszę, chodzi mi o drogę ewolucji... Może wtedy gdy stał się świadomą jednostką. Możliwe, że również ze zwierzętami jest podobnie, ich zwierzęca dusza przekształca się w świadomą dusze (np. jak u dzisiejszych delfinów).

Zakładam, że wszystkie organizmy złożone posiadają odmienne dusze 1. minerały, rośliny 2. zwierzęta. 3. świadome jednostki 4. wyższe jednostki ..itd

Co do tej świadomości to nie wiem, czy gepard jest zły stworzeniem, że zabija antylope? Raczej on nie odróżnia, że to jest złe czy dobre, dla niego to przetrwanie, dla antylopy trawa i robaki są przetrwaniem, a dla trawy i robaków antylopa i gepard.

Świadome jest jak ludzie wrzucają np. muchy do terrarium z pająkiem,

ale to nie pająk zawinił tylko człowiek, (pająk walczył o przetrwanie, bo grozi mu śmierć z głodu) to tak jak kiedyś Rzymianie wrzucali świadomie gladiatorów do areny z lwami. Kto jest zły lew, który rozszarpał człowieka czy człowiek, który wrzucił człowieka żeby popatrzeć jak lew zjada swojego brata?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Każdy kto zabija delfiny dla żarcia, lub co gorsza dla przyjemności, jest dla mnie zwykłym ZEREM

Dziękuję.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

^^ Do tej listy można dodać masę zwierząt ... psy, itp.

No, ale nazwa tematu mam nadzieję, że napisana jest dla żartu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W zasadzie zwierzęta też nie są idealne,

Znalazłem gdzieś na wykopie

delfiny jako zwierzęta stadne czynią wszystko dla dobra stada, a czasami wymaga to poświęcenia młodego (być może niedołężnego - niesłyszącego itp.) aby nie narażać stada na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników ? Nie mówię że z tego powodu zabijają młodę, ale na razie nikt tego nie wie,

Autentyczny fakt.

94a3c99fa5d7dfea28aa265d4.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.