• Ogłoszenia

    • Ona89

      Zmiana Adresu   18.01.2018

      Witajcie. Nasze forum zjawiskaparanormalne.pl zmienia adres na : www.paranormalne.com.pl Zapraszamy!
MASTER

GOLEM

5 postów w tym temacie

Golem, (hebr. גולם) – w tradycji żydowskiej istota utworzona z gliny na kształt człowieka, ale pozbawiona duszy rozumiejącej neszama, a zatem również zdolności mowy.Słowo to w Biblii pojawia się tylko raz w Ps 139,16, który to werset tradycja żydowska wkłada w usta Adama. Część tradycji żydowskiej traktuje również Adama przed obdarzeniem go bożym tchnieniem jako golema.

Tworzenie golema przez ludzi wiąże się z powtarzaniem procesu bożej kreacji. Jako że uważano, iż została ona dokonana za pomocą liter alfabetu hebrajskiego, również przez odpowiednie ich układy próbowano ponowić ten akt. Pierwsze przekazy o golemie utworzonym przez człowieka zawiera Talmud. Później na stałe praktyki te związane były z magicznym wykorzystaniem traktatu Sefer Jecira(starożytny żydowski traktat dotyczący stworzenia świata) i odtworzeniem podanej tam struktury boskiej kreacji.

prague%20golem%20and%20rabbi%20loew.png

Tworzenie Golema

Eleazar z Wormacji, żydowski myśliciel żyjący na przełomie XII i XIII w., zalecał wziąć „dziewiczą ziemię z góry”, ugnieść ją w bieżącej wodzie, a następnie ulepić z niej człekopodobną figurę. Ożywić ją miało specjalne kabalistyczne zaklęcie i włożony do ust Golema pergamin ze słowem Emet (w języku hebrajskim słowo to, אמת, oznacza "prawdę"). Wymazanie pierwszej litery powodowało powstanie słowa met (w języku hebrajskim מת oznacza "śmierć") co odbierało życie istocie

Praski Golem

Historia praskiego golema jest jedną ze znanych na świecie legend naszej części Europy. Opowiada o stworze z gliny, ożywionym przez rabina Jehudę Loewa ben Becalela za pomocą kabalistycznego zaklęcia pod koniec XVI w. Golem pomagał Żydom przy codziennych zajęciach, a także chronił przed oskarżeniami i atakami. Niestety, pewnego dnia rabin stracił kontrolę nad swym dziełem. Golem wpadł w szał, zaczął atakować ludzi i niszczyć wszystko dookoła. Loew unicestwił go, usuwając z glinianego ciała magiczne zaklęcie. Od tego czasu szczątki stwora leżą ponoć na strychu synagogi Staronowej w Pradze. Według jednej z bardziej współczesnych legend to właśnie tajemnicze gliniane monstrum podczas II wojny światowej przepędziło z synagogi Staronowej plądrujących ją hitlerowskich żołnierzy. Od tego czasu nikt już nie zakłócał spokoju jego szczątkom.

graphic+1.jpg

Polskie Golemy

Polscy Żydzi przechowali historie o golemach i rabinach, m.in. z Grodna, Wilna i Drohiczyna. Te podania docierały także na zachód Europy. Już w 1674 r. Niemcy – Christoph Arnold i Johann Wuelfer pisali, że są w Polsce Żydzi, tacy jak „rabbi Eliasz, zwany Baal-Szem”, obeznani z magicznymi praktykami i zdolni stworzyć na swoje usługi glinianą, człekopodobną istotę. Podobną informację przekazał w swojej „Gazecie dla pustelników” z 1808 r. jeden z braci Grimm – Jacob.

Choć stolicą magii i okultyzmu w XVI wieku była Praga, Polska też miała się czym pochwalić. Rabini Loew ben Becalel i Eliasz Baal-Szem żyli tu w czasach, gdy z diabłami paktował legendarny Pan Twardowski, rozwijał się talent alchemika Michała Sędziwoja, a na dwór Stefana Batorego zawitał słynny angielski okultysta John Dee. Z pewnością był to klimat bardzo golemotwórczy

http://pl.wikipedia.org/wiki/Golem

http://www.focus.pl/historia/artykuly/z ... kiej-gliny

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie sądze żeby golemy kiedykolwiek istniały, to bardzo mało prawdopodobne. Dla mnie to tylko mit, który opiewany jest w filmach i grach komputerowych. Ogólnie lubię ich obecność w filmach SF, ale ich istnienie według mnie to jedynie mit, Co do ich pochodzenia żydowskiego, tego nie wiedziałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Też nie wiedziałem, że wywodzi się z judaizmu. Aż tak bym nie był sceptyczny jak przedmówca w tej kwestii. Możliwe jest wszystko, zależy jak się bardzo w to wierzy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja spotkałem się swego czasu ze wzmianką o golemach w jednym z czytanych przeze mnie kryminałów...co do samego istnienia owych stworów to absolutnie nie negują go, mimo, że takie coś jest ciężkie do wyobrażenia...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Temat bardzo ciekawy, ale dopóki ktoś nie przełamie strachu i nie sprawdzi strychu synagogi Staronowej w poszukiwaniu słynnych szczątków, to pewnie nie przekonamy się czy golemy rzeczywiście istniały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz