• Ogłoszenia

    • Ona89

      Zmiana Adresu   18.01.2018

      Witajcie. Nasze forum zjawiskaparanormalne.pl zmienia adres na : www.paranormalne.com.pl Zapraszamy!
MASTER

Kitsune Japońskie magiczne lisy

1 post w tym temacie

Kitsune Japońskie magiczne lisy

Kitsune są bohaterami niezliczonej ilości legend. Uważa się że są szczególne utalentowane w tworzeniu wszelkiej magii oraz biegłe w rozwijaniu zdolności duchowych. Lisy te były istotami boskimi i utalentowanymi w zmianie swej postaci na ludzką i tzw. „opętaniach” przez lisa. Nawet w dzisiejszej Japonii wierzy się , że lis potrafi doprowadzić człowieka do obłędu a nawet śmierci. Zjawisko to zwane jest kitsune-tsuki i po dziś dzień nazywa się nim napady szaleństwa lub nieuleczalne choroby psychiczne

Dziwnym jest szaleństwo tych, w których wstępuje lisi demon. Czasem biegną ulicami nago, krzycząc. Czasem leżą, toczą pianę z ust i skowyczą tak jak robią to lisy. A na jednej z części ciała opętanego, pod skórą, pojawia się guz, który zdaje się żyć własnym życiem. Nakłuj go igłą, a ucieknie natychmiast w inne miejsce. Żadną silną ręką nie może być tak schwycony, by nie wymknął się palcom. Mówi się o opętanych, że potrafią mówić i pisać językiem, którego przedtem nie znali. Jedzą tylko to, co uważa się za ulubione pokarmy lisów - tofu, aburagé i jedzą bardzo dużo, twierdząc, że to nie oni, ale lisy w nich, są głodne.

W kulturze japońskiej lisy są uznawane za sługi bóstwa Inari (bóstwo urodzaju i płodności) mówi o tym mit wedle którego para starych lisów wraz z piątką swych dzieci udała się do bóstwa Inari. Oddali mu pokłon i poprosili aby przyjęło ich na służbę do siebie.To poruszone ich piękną mową przyjęło prośby i zgodziło się przyjąć do pomocy cała lisią rodzinę. To dla tego przed świątyniami poświęconym Inari widać posążki lisów które stały się symbolem bóstwa i jego wysłannikami.

3030059327_10e595b7bb.jpg

W kraju kwitnącej wiśni istnieje także pojecie kitsume-mochi czyli „posiadacze lisów”. Są to ludzie lub całe rodziny, które w jakiś sposób posiadły władze nad magicznymi lisami. Zwierzęta te, zazwyczaj dla postronnych niewidzialne wiernie służą swym panom. Często nie są to też pojedyncze sztuki, lecz całe klany tych stworzeń. Towarzyszą swym panom, wszędzie chroniąc ich, przynależny im majątek i domostwo. A jeśli ktoś narazi się ich panom, lub wyrządzi im krzywdę, lisy zsyłają na takiego człowieka obłęd i śmierć

Opowieść o Tamamo-No-Mae

Tamamo-No-Mae była kurtyzaną za panowania Cesarza Konoe, około roku 1155. Mówiono o niej, że jest najpiękniejszą i najmądrzejszą kobietą w ówczesnej Japonii, a nawet świata.

Jej ciało zawsze tajemniczo i cudownie pachniało, a szaty nigdy nie był poniszczone ani brudne. Ale zachwycał nie tylko jej wygląd i ubiór, lecz nade wszystko ogromna wiedza niemal w każdej dziedzinie. Mimo iż miała dopiero dwadzieścia trzy lata, nie istniało pytanie, na które nie znałaby odpowiedzi. Walory jej urody i umysłu sprawiały, ze adorowało ją wielu wielbicieli, w tym Cesarz, który pokochał ją z całego serca.

Któregoś dnia władca ciężko zachorował i mimo, iż wzywano najznamienitszych medyków, znachorów, a nawet szamanów nikt nie potrafił mu pomóc. W końcu jeden z wezwanych kapłanów wyjaśnił Konoe, że przyczyną jego cierpienia jest Tamamo-No-Mae, która w rzeczywistości nie była ludzką istotą, a złym kitusne- lisem z dwoma ogonami. Sprowadził on na władcę chorobę, by pozbawić go tronu. Tymczasem piękna i mądra kurtyzana zniknęła.

Cesarz wezwał do siebie dwóch najwaleczniejszych wojowników i bezgranicznie oddanych swemu panu samurajów: Kazusa-no-suke i Miura-no-suke, rozkazując im, by znaleźli lisa i go zabili. Pewnej nocy kitsune pojawił się we śnie Miura-no-suke pod postacią Tamamo-No-Mae. Prorokując, iż następnego dnia zostanie zabita przez wojownika, zaczęła go gorąco błagać o darowanie życia. Samuraj pozostał jednak nieugięty. Następnego dnia, wczesnym rankiem, myśliwi odnaleźli magiczne zwierzę na równinie Nasu. Strzała wystrzelona z łuku Miura-no-suke przeszyła serce niezwykłej istoty. Martwe ciało lisa przemieniło się w Kamień Śmierci (Sessho-seki), ktury uśmierci, każdego, kto go dotknie.

b035.JPG

Wiara w lisy posiadające magiczne zdolności jest rozprzestrzeniona po całej Japonii, i nadal żywa w dzisiejszych czasach. Ludzie wciąż wieżą w „opętania” przez lisa i przybranie przez niego ludzkiej formy.Czy Słudzy Inari rzeczywiście wciąż istnieją, a może spotkać ich można już tylko w anime i mandze.

http://kagura-o-hime.blogspot.com/2012/ ... u-cz2.html

http://greebo.ovh.org/kitjap.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz