• Ogłoszenia

    • Ona89

      Zmiana Adresu   18.01.2018

      Witajcie. Nasze forum zjawiskaparanormalne.pl zmienia adres na : www.paranormalne.com.pl Zapraszamy!
gregormin

Niebezpieczne drzewa

14 postów w tym temacie

BRAZYLIJSKIE DRZEWO DIABELSKIE

W książce Secret Cities of Old South America (1952) Harold T. Wilkins opisuje dwie straszliwe rośliny brazylijskie. Pierwsza z nich, występująca podobno w Mato Grosso, znana jest pod nazwą "ośmionóg" lub "drzewo diabelskie". Miejscowi Indianie twierdzą, że jest wielkości wierzby, ale obserwator może to ocenić dopiero wtedy, kiedy jest już za późno! Dzieje się tak dlatego, że gałęzie drzewa diabelskiego są zwykle ukryte głęboko wśród otaczającej je zieleni lub nawet pod ziemią. Kiedy nieświadome zwierzę lub człowiek potknie się o taki konar, wszystkie podstępnie wypełzają z ukrycia i oplatają bezbronnąofiarę, miażdżąc ją w coraz ciaśniejszym uścisku. Choć opowieść o drzewie zachowującym się niczym ośmiornica wydaje się przesadzona, latem 1932 roku ponury mit skłonił kapitana Thomasa W.H. Sarlla do opuszczenia domu w Middlesex w Anglii, i wyprawy do zielonego piekła amazońskiej dżungli w śmiałym celu odnalezienia, wykopania z ziemi i przywiezienia żywego okazu tego roślinnego mordercy. Nie znalazłem informacji o wyniku tej niezwykłej wyprawy. Można więc jedynie przypuszczać, że Sarll nie zrealizował swoich zamierzeń, bądź też zrealizował je częściowo, lecz nie wyszło mu to na dobre!

TYLKO DLA PTAKÓW

Drugie opisane przez Wilkinsa tajemnicze mięsożerne drzewo brazylijskie jest również obdarzone długimi, wijącymi się mackami. O bliskości dziwnej rośliny ostrzega wydzielany przez nią straszliwy fetor gnijącego mięsa (pod tym względem przypomina ona największy kwiat na świecie, raflezję z Sumatry, wydzielającą równie nieprzyjemną woń wabiącą muchy, które zapylają roślinę). Ciągną do niej niewielkie ptaki, skuszone jagodami o słodkim smaku. Macki rośliny oplątują ptaki i przyciskają mocno do pnia, gdzie przytrzymują je wyspecjalizowane organy ssące, dopóki małe ciałka nie zostaną całkowicie zmiażdżone. Podczas ponurej uczty ssawki chłoną ptasią krew, po czym wysychają, a uwolnione wy drenowane ptasie zwłoki spadają na ziemię.

Co ciekawe, w książce Zjawiska nie wyjaśnione opisałem bardzo podobną roślinę o ssących krew gałęziach, występującą rzekomo w Sierra Mądre w Meksyku i nazywaną "drzewem wężowym" z uwagi na dławiące, długie macki. Istnieją również opisy rośliny o takich właściwościach pochodzącej z okolic jeziora Nikaragua.

TAJEMNICE MADAGASKARU I ŚMIERCIONOŚNY SEN

W książce Zjawiska nie wyjaśnione opisałem ludożercze drzewo z Madagaskaru, znane pod miejscową nazwą "tępe", zaobserwowane podobno w XIX wieku przez tajemniczego badacza Carla Lichego. Stwierdziłem jednak, że większość badaczy uważa drzewo i jego odkrywcę za twory ludzkiej fantazji. Pogłoski o tajemniczym drzewie jednak nadal napływają z rozległej wyspy. Czeski badacz i podróżnik Ivan Mackerle, postanowił rozwiązać tę zagadkę, kiedy dowiedział się, że w 1935 roku były oficer armii brytyjskiej, niejaki L. Hearst, spędził na Madagaskarze cztery miesiące i sfotografował nieznane drzewo, pod którym walały się szkielety dużych zwierząt. Mackerle dowiedział się, że zdjęcia wykonane przez Hearsta opublikowano, lecz naukowcy uznali je za zręczne oszustwo. Hearst, rozgniewany ich reakcją, postanowił niezwłocznie wyruszyć na kolejną wyprawę na Madagaskar, lecz zmarł w tajemniczych okolicznościach. Choć Mackerle nie dowiedział się, gdzie opublikowano fotografie, intrygująca historia skłoniła go do wyprawy na Madagaskar w poszukiwaniu prawdy. W 1998 roku postanowił spędzić miesiąc na wyspie. 21 września 1998 otrzymałem od niego bardzo interesujący list z opisem wyników poszukiwań:

Zabraliśmy malgaskiego przewodniki oraz tłumacza, który mieszka w Pradze i zna czeski. Mogliśmy więc porozmawiać o zagadkowym drzewie z mieszkańcami wyspy. Przemierzyliśmy cały kraj, a szczególnie dokładnie jego południową część. To ciekawe, że nikt nie słyszał o ludożerczym drzewie. Ani ludzie w miastach (botanicy, dziennikarze itp.), ani w terenie. Słyszeli jedynie o roślinach owado-żemych. Nieznana jest również historia Karla [sic] Lichego. Rozmawialiśmy z wieloma botanikami. To nie do wiary! Sądziłem, że na Madagaskarze wszyscy znają tę legendę. Równie interesujące są również drzewa-zabójcy. O wielu z nich nauka wie mało lub zgoła nic. Znaleźliśmy takie drzewo o nazwie kuman-ga, trujące w okresie kwitnienia. Dla bezpieczeństwa zabraliśmy maski przeciwgazowe, ale drzewo nie było okryte kwiatami. Zauważyliśmy jednak u stóp drzewa szkielety martwych ptaka i żółwia. Roślina występuje tylko w jednym miejscu na Madagaskarze i jest obecnie niezwykle rzadka. Niełatwo było ją znaleźć. Na wyspie są również inne niebezpieczne drzewa, nie ma natomiast ludojadów. Groźna jest "andrindritra" (Harpagophy-tum grandidiere), ponieważ można się zaplątać w jej gałęzie wyposażone w haczykowate kolce, oraz "lumbiru" (Cryptostegia madagascariensis). Tubylcy boją się tego drzewa, ponieważ uważają, że ten, kto zapadnie w sen u jego stóp, nigdy się nie obudzi... Liście drzewa kumanga bywają natomiast trujące. Opowiedziano nam, że bydło pada, jeśli spożyje liście i napije się wody w jego pobliżu, dlatego tubylcy je wypalają.

W rzeczywistości fascynujące opowieści o roślinie zwanej "andrindritra" więcej zawdzięczają miejscowym legendom niż właściwościom samej rośliny. Podobnie należy traktować podania o duszących wyziewach "lum-biru". Jest to w istocie rodzaj pnącza, z którego można uzyskiwać substancję podobną do gumy.

Warto zauważyć, że w książce Harolda T. Wilkinsa znajdujemy opis pnącza sprowadzającego wieczny sen. O podobnej roślinie, zwanej "el juy-juy", opowiadają Indianie zamieszkujący gęsty, tropikalny las deszczowy Chaco na granicy Boliwii i Argentyny. Według Wilkinsa:

Roślina jest bardzo piękna i pociągająca. Podobno wydziela duszący, słodki zapach, sprowadzający sen na ludzi i duże zwierzęta, kiedy nieopatrznie szukają odpoczynku w jej cieniu w południe, w porze sjesty, kiedy w leśnych ostępach zapada cisza. Kiedy ofiara zapada w narkotyczny sen, z bujnej korony spada deszcz prześlicznych kwiatów. Każdy z nich jest wyposażony w potężną ssawkę, wypompowującą krew i wszystkie inne płyny ustrojowe ofiary. Pod drzewem nie pozostaje nawet strzęp mięsa. Żaden sęp nie sfrunie z nieba, by pożywić się nagim szkieletem.

Ponura legenda dżungli przykuwa uwagę, ale istnienie wampirycznej rośliny jest równie nieprawdopodobne, jak spotkanie z drzewem o ośmiu mackach, opisywanym przez Wilkinsa.

Jeśli jednak Ivan Meckerle nie myli się, donosząc o nieznanym gatunku "drzewa zabójcy" (tj. trującego) na Madagaskarze, wówczas należy uznać, że ta wielka wyspa na Oceanie Indyjskim nadal kryje znaczące zagadki botaniczne, choć opowieści o ludożerczym drzewie czas włożyć między bajki.

Dr Karl Shuker, fragment książki Tajemnicze zjawiska na planecie Ziemia

żródło http://www.paranormalium.pl/82,3,artykul.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bardzo ciekawy artykuł , nigdy nic nie wiadomo co jeszcze można spotkać na ziemi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tak, jeszcze zapewne wiele zagadek jest na tym świecie, ale nie mieli lepszych zdjęć?...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dziwne rzeczy się dzieją na tym świecie. XxWITxX ma rację, że nie wiadomo co może się spotkać na tej ziemi.

A tak na marginesie dodam że to ciekawy artykuł, tylko szkoda że zdjęcia są bardzo niewyraźne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Świat skrywa różne zagadki i w większość z nich wierzę słyszałem kiedyś o drzewie które żyję a bagnie jeśli ktoś do niego podejdzie utopi się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
bagnie jeśli ktoś do niego podejdzie utopi się.

Hmm... zaiste, to wielkie odkrycie; bagno w którym można się utopić :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Chodziło mi raczej że ziemia wokół nich jest dosyć twarda a korzenie zasysają

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

kurde, dobrze,że takie drzewa to na drugim końcu świata są, bo jakby były u nas to strach by było się przejść po parku;) ale za to ilu pijaczków by zniknęło z ławek;p

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wie ktoś może jak można by złapać takie drzewo?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Wie ktoś może jak można by złapać takie drzewo?

Złapać to ono chodzi?Chyba chodziło ci o ścięcie albo wykopanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Drzewo to nie pokemon, że możesz je sobie złapać. Pierwszy raz słyszę o łapaniu drzew...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dziwne że są tacy tępi i nie biorą siekiery,jeśli to prawda i kogoś złapie to drugi rzuci się na korzenie i je rozwali :lol: a tak naprawdę ciekawe ciekawe...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Osobiście korzystam na bieżąco z takich usług i bardzo sobie chwalę. W moim przypadku wszystko się sprawdza praktycznie w 100%, ale jest tak bez wątpienia dlatego, że zajmuje się tym osoba z powołania. Korzystałam głównie z takich usług jak: tarot, wahadło, uroki miłosne, usługi lokalizacyjne zaginionych zwierząt za pomocą wahadła i naprawdę polecam. Dzięki temu dużo się o sobie dowiedziałam, poznałam miłość swojego życia oraz odnalazłam mojego pieska, który się zgubił. Gorąco polecam: http://rytualymilosne.wizytowka.pl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz